Osel domácí - hospodářské zvíře nebo domácí mazlíček? (Chov a uplatnění oslů v Polabí - případová studie)
The donkey - a livestock or a pet? (Breeding and use of donkeys in Polabí lowland - a case study)
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/73131Identifikátory
SIS: 139494
Kolekce
- Kvalifikační práce [6713]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Veverková, Zuzana
Fakulta / součást
Fakulta humanitních studií
Obor
Sociální a kulturní ekologie
Katedra / ústav / klinika
Katedra sociální a kulturní ekologie
Datum obhajoby
22. 9. 2014
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
osel domácí, Equus Asinus, Polabí, chov, uplatnění oslů, biofílie, kulturní materialismus, "zvířata blízká", "zvířata vzdálená", Human-Animal studiesKlíčová slova (anglicky)
donkey, Equus Asinus, Polabí lowland, farming, using donkeys, biophilia, cultural materialism, "close animals", "distant animals", Human-Animal studiesOslové domácí jsou lidem po tisíciletí užitečným pomocníkem především v přepravě věcí a při zemědělských pracích. Dnes usnadňují život venkovskému i městskému obyvatelstvu na všech kontinentech. Ve vyspělých zemích však s nástupem mechanizace oslové ztrácí své uplatnění v dopravě a zemědělství. O tom, jak a proč se ve vyspělých státech oslové nadále chovají, toho nevíme mnoho. První, teoretická část práce, má za snahu shrnout dosavadní základní poznatky o chovu a využívání oslů domácích. Zaměřuje se na domestikaci osla, jeho uplatnění v průběhu historie v různých částech světa, na postavení oslů domácích v současnosti a částečně na vztahy lidí a zvířat z pohledu oboru Human-Animal Studies. Teoretickou část doplňuje vlastní výzkum v části polabské nížiny. Hlavním praktickým cílem diplomové práce je nahlédnout do fenoménu chovu oslů domácích v současné České republice a přinést poznatky o tom, proč se v této vyspělé zemi v moderní době oslové chovají. Výzkum zjišťuje, jak se zde oslové chovají, jaké důvody vedou chovatele k tomu, že si osly pořídí a jaké je potom jejich skutečné uplatnění. Diplomová práce zároveň přispívá k popularizaci tématu mezi odborníky i laiky a navrhuje metodiku, podle které bude možné zkoumat chov oslů na dalších územích.
Donkeys have been useful helpers to people especially at transporting burdens and in agriculture for thousands of years. Nowadays they make livelihoods of rural as well as urban inhabitants over all continents easier. The use of donkeys in agriculture and transport is vanishing in developing countries due to the mechanization. We know only little about how and why people keep breeding of donkeys in developing countries. Theoretical part of the thesis tries to summarize previous basic knowledge about breeding and using donkeys. It focuses on domestication of donkeys, their use in history in different parts of the world, current position of donkeys and partly on relations between men and animals from the view of Human-Animal Studies. A research in a part of Polabí lowland is added. The main practical aim of the thesis is to take a look at the phenomenon of breeding donkeys in the Czech Republic in the present and bring any findings about why do people breed donkeys in modern times in this developing country. Research finds how are donkeys bred, what reasons lead breeders to get donkeys and what their real use is. The thesis contributes to popularization of this theme among experts and laymen and suggests methodology for research of breeding donkeys in other areas as well.