Interest rate pass-through in the euro area: The effect of financial crisis
Úrokový transmisní mechanismus v eurozóně: vliv finanční krize
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/71942Identifiers
Study Information System: 148887
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Referee
Hayat, Arshad
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Economics
Department
Institute of Economic Studies
Date of defense
18. 6. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
monetární politika, finanční krize, transmisní mechanizmus úrokových sazeb, transmise monetární politiky, centrální bankyKeywords (English)
monetary policy, financial crisis, interest rate pass-through, monetary transmission, central banksPráce se zabývá dopadem finanční krize na transmisní mechanizmus úrokových sazeb v krajinách eurozóny. Aplikováním škály ekonometrických metod pro odhadování kointegračních vztahů mezi trhovými úrokovými mírami a mírami stanovenými centrální bankou docházíme k závěru, že krize přispěla ke zvýšení rozpětí v dlouhodobém vztahu mezi úrokovými sazbami a doteď nedošlo k jeho návratu na předkrizovou úroveň. Naše výsledky také ukazují přetrvávající heterogenitu mezi členskými krajinami v transmisním mechanizmu a to jak před finanční krizí, tak i po ní. Pro některé úrokové sazby navíc nacházíme dvousměrnou Grangerovu kauzalitu, indikující akomodativní politiku ECB. Studie se také zabývá odhadováním času šoků v transmisním mechanizmu a výsledky naznačují, že jejich distribuce není úzce koncentrovaná kolem září 2008, jak by se dalo očekávat, nýbrž jejich načasování je velice různorodé.
In this study we analyze the impact of the financial crisis on interest rate pass-through in the euro area. By applying a wide range of econometric techniques, including both univariate and multivariate models to estimate cointegration relationships between retail and policy rates and related short-term adjustment processes we find out that the financial crisis has led to the increased spread between market and policy rates, which has not been corrected by central bank policies so far. We also find evidence of cross-country heterogeneity in both pre-crisis pass-through and crisis effects. In addition to this, for many retail rates we find an evidence of two-way Granger causality with respect to policy rates, indicating the accommodative policy of ECB following the market disruptions. We also estimate the timing of shocks to transmission mechanism and our results suggest that they are not distributed tightly around September 2008, but rather vary widely across the sample.