Genes participating in response to Leishmania major revealed by targeted mutation.
Geny, účastnící se odpovědi k Leishmania major, zjištěné pomocí cílených mutací
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/70928Identifiers
Study Information System: 143638
Collections
- Kvalifikační práce [20060]
Author
Advisor
Referee
Krulová, Magdaléna
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Molecular Biology and Biochemistry of Organisms
Department
Department of Cell Biology
Date of defense
13. 6. 2014
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Leishmania major, vnímavost, rezistence, cílená mutace, knock-out, imunitní odpověď, Th buňka, cytokinyKeywords (English)
Leishmania major, susceptibility, resistence, targeted mutation, knock-out, immune response, Th cell, cytokinesLeishmania major je intracelulární parazit, kterému se v mnoha případech daří úspěšně množit a šířit se v těle hostitele. Děje se tak díky strategiím, pomocí nichž Leishmanie unikají složkám imunitního systému daného organismu a způsobují narušení regulačních drah, jež za fyziologických podmínek vedou k expresi genů zapojených v odpovědi na tohoto parazita a jeho úspěšné eliminaci. Cílená genová delece, takzvaný genetický knock-out, se může projevit změnou fenotypu a s ním spojenou změnou vnímavosti daného hostitelského organismu. Přestože takto detekované geny nemusí být v populaci polymorfní a nemusí tak být nutně zodpovědné za zhoršený rozvoj leishmaniózy u některých lidí, jejich studie a přehled, jehož zpracování je náplní této práce, mohou společně s metodami přímé genetiky pomoci určit biochemické dráhy a jejich prvky ovlivňující celkový projev onemocnění a mohou tak usnadnit výzkumy pro tvorbu léčiv či genovou terapii.
Leishmania major is an intracellular parasite which often successfully multiplies and disseminates in a body of the host thanks to strategies that help it to escape the components of immune system of the host organism. Thus, the parasites evoke an impairment of regulatory pathways that in physiological conditions lead to an expression of genes involved in a response to L. major and its efficient elimination. Gene targeted deletion, also called gene knock-out, can result in phenotypic alteration and associated enhanced susceptibility or resistance of the host. Although such detected genes do not have to signify their variability in population and hence they may not be responsible for the worsened outcome of leishmaniasis of some people necessarily, studies in which they are analysed and general knowledge being also a subject of this thesis help us together with techniques of forward genetics to reveal the biochemical pathways during the infection and their elements that influence the outcome of the disease and might be useful for researches of new medicine drugs or gene therapy.