Primární volby v USA
U.S. Primary Elections
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/70590Identifiers
Study Information System: 124885
Collections
- Kvalifikační práce [18348]
Author
Advisor
Referee
Landovský, Jakub
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Political Science and International Relations
Department
Department of Political Science
Date of defense
17. 6. 2014
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
primární volby, USA, nominační proces, prezidentské volby, Demokratická strana, Republikánská strana, front-loadingKeywords (English)
primaries, U. S, nomination process, presidential elections, Democratic Party, Republican Party, front-loadingPrimární volby jsou první fází nominačního procesu kandidátů na prezidenta Spojených států. Jedná se o dominantní způsob výběru kandidátů, který politické strany uplatňují. Rozšíření primárních voleb během dvacátého století je považováno za krok k demokratizaci nominačního procesu. I přesto je však s primárními volbami spojeno několik fenoménů, které jsou považovány za problematické. Cílem této bakalářské práce je tyto kontroverzní aspekty primárních voleb analyzovat. Práce se zabývá nominačním procesem Demokratické a Republikánské strany a pokouší se zdůraznit negativní aspekty, které se vyskytují v procesu nominace kandidátů těchto stran na prezidenta. Za negativní je v tomto případě považován takový jev, který znevýhodňuje některého z aktérů primárních voleb - tedy jednu z politických stran, skupinu voličů nebo určitý druh kandidáta. Na základě rozboru těchto fenoménů práce dochází k závěru, který z problematických prvků primárních voleb je možné považovat za potenciálně nejnebezpečnější a na základě pečlivého zhodnocení uvádí, jak by bylo možné proti němu bojovat.
During the first stage of the U. S. presidential nomination process, primary elections are the predominant mechanism which the political parties apply to choose their candidates. In the 20th century, primaries became a common practice of the parties, which is considered to have made the nomination process more democratic. Despite that, there are several phenomena related to the primary elections which are considered to be problematic. The goal of this bachelor thesis is to analyze these controversial aspects of primaries. The thesis covers the nomination process of the Democratic Party and the Republican Party and attempts to emphasize the negative implications which the process of presidential nominations of these parties entails. In this case, the phenomena disadvantaging one of the actors of primaries (a group of voters, a type of candidate or one of the political parties) are considered to be negative. Based on the analysis of these phenomena, it is concluded which of them is potentially the most dangerous and the how it could be dealt with.