Ústředí tiskové dozorčí služby a jeho činnost ve vybraných případových studiích v letech 1938 až 1945
The press office of the supervisory service and its activities in selected case studies in the years 1938-1945
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/69686Identifiers
Study Information System: 139223
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Author
Advisor
Referee
Suk, Pavel
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Media Studies
Department
Department of Media Studies
Date of defense
26. 6. 2014
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
totalitní systém médií - český tisk - cenzura - řízení tisku - Protektorát Čechy a Morava - druhá republika - období 1938 až 1945 - aktivismus - Ústředí tiskové dozorčí službyKeywords (English)
totalitarian media systém - Czech press - censorship - press regulation - Protectorate of Bohemia and Moravia - The Second Republic - period 1938-1945 - activism - Central Press Supervisory ServiceV období Protektorátu Čechy a Morava mezi lety 1939 - 1945 řídilo média stejně jako celou státní správu nacistické Německo. Ve prospěch okupační mocnosti fungovala i cenzura tisku, kterou zajišťovalo Ústředí tiskové dozorčí služby v Praze s pobočkami v Brně, Moravské Ostravě, Olomouci a Plzni. V jeho čele stál nejprve Osvald Svoboda, který však byl za svoji odbojovou činnost v srpnu 1939 zatčen a později popraven. Až do konce války pak tento úřad vedl Eduard Parma. ÚTDS nejen schvalovalo každé číslo periodického tisku před vydáním, ale dávalo také denní pokyny redakcím, kde pracovali kromě novinářů a jejich šéfredaktorů i dva cenzurní úředníci. Nařízení se vztahovala k aktuálním událostem a udávala, jak se o nich má psát, aby vyzněly příznivě pro Německo a jeho spojence. Tato forma cenzury fungovala po celou dobu okupace. Naše práce na čtyřech případových studiích ukazuje, jak ovlivnila tato nařízení výslednou podobu vybraného denního tisku. První z nich se tematicky zaměřuje na předsedu protektorátní vlády Aloise Eliáše, druhá se týká krize na Balkáně na jaře 1941, třetí sleduje události kolem atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha o rok později a čtvrtá se zabývá nálety Spojenců na Prahu v únoru 1945.
In the period of the Protectorate of Bohemia and Moravia between years 1939 - 1945 media, as well as the whole society, were controlled by the government of Nazi Germany. The control also included censorship of the press that operated for the benefit of the occupying power. Its essential component, Central Press Supervisory Service, had to approve every issue before it released to the press. But it also published daily instructions for the newsrooms, where two censors operated together with working journalists and their editors in chief. Our work uses four case studies to show how censor's directives influenced the final form of the selected newspapers.