Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka
Wiliam Slavata of Chlum and Košumberk
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/69249Identifiers
Study Information System: 87353
Collections
- Kvalifikační práce [23975]
Author
Advisor
Referee
Čechura, Jaroslav
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
History
Department
Institute of General History
Date of defense
8. 9. 2014
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, Slavatové z Chlumu a Košumberka, Albrecht z Valdštejna, pasovský exil, konfiskaceKeywords (English)
William Slavata of Chlum and Koschumberg, Slavatas of Chlum and Koschumberg, Albrecht Wenzel Eusebius of Waldstein, Passau exile, confiscationTato práce pojednávající o Vilému Slavatovi z Chlumu a Košumberka (1572-1652) je zaměřena především na nedořešené otázky a bílá místa související s životem a kariérou tohoto českého aristokrata, jenž se stal jednou z předních osobností habsburské monarchie své doby. Obsahem první části práce je podrobný popis Slavatova pobytu a činnosti v exilu. Pozornost je věnována málo známým skutečnostem týkajícím se jeho účasti na politických jednáních o dalším směřování českého království a celé habsburské monarchie ve Vídni, Praze i na jiných místech a Slavatovým spisům státoprávní a konfesijně apologetické povahy, které vypracoval během pobytu v Pasově. Dále se autor pokusil o vyložení Slavatova nejasného postoje k procesu pobělohorských konfiskací, z něhož vytěžil navzdory svojí loajalitě a službám domu habsburskému jen nepatrný zisk. V neposlední řadě se autor zabýval i Slavatovým problematickým vztahem k vrchnímu veliteli císařských vojsk vévodovi Albrechtovi z Valdštejna a pokusil se nalézt kořeny jejich nepřátelství a objasnit, proč se Slavata stal jedním z Valdštejnových nejvytrvalejších kritiků.
This work dealing with the William Slavata of Chlum and Košumberk (1572-1652) is focused mainly on outstanding issues and blind spots associated with the life and career of the Czech aristocrat who became one of the leading figures of the Habsburg monarchy of his time. The content of the first part is a detailed description of Slavata's stay and activities in exile. Attention is paid to little-known facts relating to his participation in political talks on the future direction of the Bohemian Kingdom and the Habsburg monarchy in Vienna, Prague and other places and to Slavata's writings of constitutional and confessional apologetic nature, developed during his stay in Passau. Further, it endeavours to explain Slavata's ambiguous attitude to the process of White mountain confiscations, from which he gained despite his loyalty and service to the house of Habsburg, only a small profit. Finally, the author dealt with the Slavata's problematic relationship to the commander in chief of the imperial army Duke Albrecht of Waldstein and tried to discover the roots of their hostility and explain why Slavata became one of the most persistent critics of Waldstein.