Social and Medical Costs of Dupuytren's Disease
Zdravotní a sociální náklady Dupuytrenovy nemoci
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/69191Identifiers
Study Information System: 138405
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Author
Advisor
Referee
Paulus, Michal
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Economics
Department
Institute of Economic Studies
Date of defense
10. 9. 2014
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
sociální náklady, zdravotní náklady, zdravotní pojištění, sociální rozpočet, hodnocení nákladové efektivity, český systém zdravotní péče, analýza minimalizace nákladů, analýza dopadu do rozpočtu, Dupuytrenova chorobaKeywords (English)
social cost, medical cost, health technology assessment, social budget, Czech health care system, cost-minimization analysis, budget impact analysis, Dupuytren's diseaseBakalářská práce zkoumá relativní nákladovou efektivitu dvou léčebných postupů Dupuytrenovy choroby - chirurgický zákrok fasciektomii a kolagenázu Clostridium Histolyticum - a hodnotí jejich dopad do státního rozpočtu České republiky. K tomuto účelu jsou využity analýzy minimalizace nákladů a dopadu do rozpočtu, zároveň je počítáno jak se zdravotními, tak se sociálními náklady. V rámci analýzy minimalizace nákladů jsou využiti modeloví pacienti, kteří vznikli kombinací pacientských charakteristik jako zaměstnání, typ práce (manuální, nemanuální) a peněžní příjem. V rámci analýzy dopadu do rozpočtu je pracováno s daty o výskytu Dupuytrenovi choroby v České republice, které pocházejí z Národního registru hospitalizovaných (NRHOSP). Zjistili jsme, že kolagenáza jé léčebným postupem minimalizujícím náklady pro velkou většinu zaměstnanců a manuálně pracujících OSVČ z našeho modelu. Kolagenáza se však také ukázala být dražší léčbou než fasciektomie pro většinu nemanuálně pracujících OSVČ. Celkově lze ovšem kolagenázu považovat za méně nákladnou než fasciektomie pro většinu modelových pacientů. Zjistili jsme také, že by český státní rozpočet ročně ušetřil 1 685 452 Kč, pokud by byli všichni pacienti v ČR léčeni kolagenázou. Průměrný roční náklad na kolagenázu by pak činil 39 648 597 Kč, zatímco v případě...
The thesis investigates the relative cost-effectiveness of two treatment methods of Dupuytren's disease (DD) - surgical fasciectomy and injectable collagenase - and assesses the impact of the two health technologies on the budget of the Czech Republic. For this purpose, cost-minimization analysis (CMA) and budget impact analysis (BIA) are employed and, importantly, both social and medical costs are taken into consideration. Concerning the CMA, different patients are modelled with respect to personal characteristics such as occupation, type of work (manual, non-manual) and income. In the BIA, data on DD occurrence in the Czech Republic from the National Register of Hospitalised Patients (NRHOSP) are analysed. We found that collagenase is a cost-minimizing treatment for a big majority of employees and manually working SMEs. On the other hand, collagenase turned out to be more expensive than fasciectomy for most of the non-manual SMEs. All things considered, collagenase appeared to be cheaper for most of the model patients. We also discovered that if all the patients in the dataset were treated with collagenase, the Czech state budget would annually save 1,685,452 CZK. The average annual costs of fasciectomy and collagenase were 41,334,049 CZK and 39,648,597 CZK, respectively. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)