Adaptační kurz na středních školách v ČR
The Adaption Course on High Schools in the Czech Republic
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/66385Identifikátory
SIS: 126243
Kolekce
- Kvalifikační práce [2754]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Nová, Monika
Fakulta / součást
Husitská teologická fakulta
Obor
Sociální a charitativní práce
Katedra / ústav / klinika
HTF - Katedra psychosociálních věd a etiky
Datum obhajoby
11. 6. 2014
Nakladatel
Univerzita Karlova, Husitská teologická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Adaptační kurz, školní třída, student, třídní učitel, skupinová dynamika, zážitková pedagogika, hra, zkušenostní, Kolbův, cyklus, reflexe, dramaturgie kurzuKlíčová slova (anglicky)
Adaption course, classroom, student, class teacher, group dynamics, experiential learning, game, experiential, Kolb's, cycle, reflection, course dramaturgyTématem práce jsou adaptační kurzy na středních školách v ČR a jejím cílem je poskytnout lektorům a školám uvedení do teoretického zázemí tohoto typu kurzů. Práce představuje pojem adaptační kurz, jeho cíle, principy a historií v ČR. Charakterizuje vývojová stádia studenta, školní třídu, studenta v nové třídě a vztah třídního učitele ke třídě. Dále provází fázemi skupinové dynamiky a možnostmi jejího ovlivňování prostřednictvím externí intervence. Seznamuje se zážitkovou pedagogikou a s rolí hry v jejím kontextu, s pojmem zkušenostní Kolbův cyklus a s možnostmi práce s reflexí. Na závěr jsou popsány zásady dramaturgie kurzu, využití aktivit a je prezentována tvorba konkrétního harmonogramu kurzu. Klíčová slova: Adaptační kurz, školní třída, student, třídní učitel, skupinová dynamika, zážitková pedagogika, hra, zkušenostní /Kolbův/ cyklus, reflexe, dramaturgie kurzu.
This Bachelor thesis presents theoretical background of high school adaption course to lecturers and high school teachers in the Czech Republic. The thesis defines the course as a term, its goals, principles and history in the Czech Republic. There are described student's developmental stages as well as class of students, new class dynamics and class teacher's attitude towards the class. It goes through phases of group dynamics and how to intervene them as an external influence; experiential learning and understanding its concept of game; experiential Kolb's cycle; and through ways of working with the reflection. Finally it determines principles of creation of a particular course schedule. Key words: Adaption course, classroom, student, class teacher, group dynamics, experiential learning, game, experiential /Kolb's/ cycle, reflection, course dramaturgy.