Problém svobody jednotlivce v rogersovském přístupu ke vzdělávání
The Problem of Individual Freedom in Rogers'Approach to Education
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/64728Identifiers
Study Information System: 151809
Collections
- Kvalifikační práce [23976]
Author
Advisor
Referee
Mühlpachr, Pavel
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Adult Education and Personnel Management
Department
Department of Adult Education and Personnel Management
Date of defense
15. 6. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
vzdělávání a učení se dospělých, Carl Ransom Rogers, přístup zaměřený na člověka, nedirektivní vzdělávání, svoboda jednotlivce, pragmatismus, John DeweyKeywords (English)
adult learning and education, Carl Ranson Rogers, Person Centered Approach, non-directive learning, individual freedom, pragmatism, John DeweyBakalářská práce pojednává o problému svobody vzdělávajícího se jednotlivce, který ve svém díle rozpracoval uznávaný americký psycholog Carl Ransom Rogers (1902-1987). Jeho přístup zaměřený na člověka, nejdříve uvedený jako psychoterapeutický koncept, byl v šedesátých letech dvacátého století aplikován do oblasti vzdělávání a ovlivnil především učení se a vzdělávání dospělých. V České republice je ale Rogersovo dílo uváděno zpravidla v souvislosti s psychoterapií. Tato bakalářská práce se proto zaměří na ne příliš diskutovanou oblast aplikace Rogersova přístupu do oblasti andragogiky a vzdělávání dospělých. Tímto přístupem se práce zabývá z pohledu filozofie vzdělávání. Související témata vymezení rolí vzdělávaného a vzdělavatele, významu osobní zkušenosti, autentičnosti, svobody a možnosti sebeaktualizace ve vzdělávacím procesu jsou v práci interpretována jako stěžejní body Rogersovy představy o ideální podobě vzdělávání. S pomocí poznatků z psychologie osobnosti a pragmatického přístupu ke vzdělávání jsou diskutovány nejdůležitější přínosy i sporné body Rogersova myšlení.
This Bachelor's thesis covers the topic of freedom of an individual in the process of education, which American psychologist Carl Ransom Rogers (1902-1987) elaborated in his work. His person-centered approach, originally introduced as a psychotherapeutic concept, was applied in education later in 1960's and had, above all, an impact on adult education and learning. In the Czech Republic, though, Rogers's work is mainly understood in the context of psychotherapy. Therefore, this Bachelor's thesis addresses the less known area of Rogers's approach as applied in adult education and deals with it from the point of view of the philosophy of education. This thesis understands the related topics of the definition of roles of the educating and the educated, the meaning of personal experience, authenticity, freedom and self-actualization possibilities in the education process as the cornerstones of Rogers's concept of ideal education. Using the findings of the psychology of personality and pragmatic approach to education, the thesis discusses the most important findings and disputable points of Rogers's way of thinking.