Land grabbing v kontextu tzv. nového geopolitického dělení Afriky
Land grabbing in the Context of the New Geopolitical Division of Africa
bakalářská práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/63271Identifikátory
SIS: 136729
Kolekce
- Kvalifikační práce [18393]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Kofroň, Jan
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Politologie a mezinárodní vztahy
Katedra / ústav / klinika
Katedra politologie
Datum obhajoby
16. 6. 2015
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
zábory půdy, nové geopolitické dělení Afriky, investice do zemědělství, rozvoj, nové světové mocnosti, subsaharská Afrika, EtiopieKlíčová slova (anglicky)
land grabbing, New Scramble for Africa, agricultural investments, development, new world powers, Sub-Saharan Africa, EthiopiaTato práce zkoumá dva fenomény současné globální politiky, zábory půdy a tzv. nové geopolitické dělení Afriky. Představuje aktéry, motivy a důsledky záborů půdy a zabývá se také doporučeními postupů do budoucna. Vysvětluje je případovou studií záborů půdy v Etiopii. Druhá část práce se zaměřuje na historické i současné vztahy zahraničních aktérů s regionem subsaharské Afriky, s důrazem na nedávný vzestup nových ekonomických mocností. Zábory půdy a nové geopolitické dělení Afriky jsou v práci nahlíženy jako související jevy s odkazem na vzájemnou propojenost a společná historická východiska.
This thesis examines two phenomena of the current global politics, land grabbing and the so-called New Scramble for Africa. It presents motives leading up to land grabbing, the impacts it causes, as well as the actors involved and recommendations for the future. The phenomenon is explained on an example of land grabbing in Ethiopia. The second part of the thesis focuses on both historical and actual relations of the region of Sub-Saharan Africa with foreign actors, in particular with recently emerged new economic powers. I reviewed land grabbing and New Scramble for Africa as two associated phenomena with regard to their mutual interconnection and common historical background.