20 let českého knihovnictví na stránkách Čtenáře (1989-2009)
20 years of Czech librarianship on pages of Čtenář (1989-2009)
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/61493Identifiers
Study Information System: 93428
Collections
- Kvalifikační práce [23975]
Author
Advisor
Referee
Stöcklová, Anna
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Information and Library Studies
Department
Institute of Information Studies and Librarianship
Date of defense
27. 5. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
časopis Čtenář, knihovnictví, transformace knihoven, automatizace knihoven, internet, management, Česká republikaKeywords (English)
journal Čtenář, librarianship, transformation of libraries, library automation, internet, management, Czech RepublicPředmětem práce je obsahová analýza témat z českého knihovnictví v letech 1989 - 2009 na základě článků uveřejněných v časopise Čtenář. V úvodu je stručně představen časopis Čtenář a v další kapitole následuje přehled historie českého knihovnictví v daném období. Třetí kapitola pojednává o časopisu Čtenář z formální stránky a věnuje se zejména vývoji jeho grafické podoby a složení redakce. Hlavní částí práce je obsahová analýza ve čtvrté kapitole. Podává přehled o tématech, která byla řešena na stránkách časopisu Čtenář. Rozebrána je zejména transformace knihoven, nový knihovní zákon, vliv informačních a komunikačních technologií na činnost a služby knihoven, také management a marketing v knihovnách. Pátá kapitola obsahuje statistická data, která se váží k obsahu článků. Ve výsledku je zhodnoceno jedno období českého knihovnictví, a jakým způsobem ho časopis Čtenář na svých stránkách odrážel.
The subject of the thesis is content analysis of topics from Czech librarianship in 1989-2009, based on articles published in the journal Čtenář. First the journal Čtenář is briefly introduced, the following chapter provides summary of history of Czech librarianship in given period. Third chapter presents the formal side of the journal Čtenář, namely its graphic design and composition of its editorial board. The main part of the thesis is the content analysis in fourth chapter. It presents topics that the journal Čtenář discussed on its pages. Mainly transformation of libraries, new library law, influence of information and communication technologies on operation and services of libraries, and management and marketing are analysed. Fifth chapter contains statistical data related to the content of articles. In result one period of Czech librarianship and the way that the journal Čtenář presented it is evaluated.