The Impact of Having Siblings on Early Female Marriage: Evidence from Mali and Sierra Leone
Vliv sourozenců na předčasné provdávání dívek: Případ Mali a Sierra Leone
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/57131Identifiers
Study Information System: 131790
CU Caralogue: 990016046470106986
Collections
- Kvalifikační práce [20486]
Author
Advisor
Referee
Kocourková, Jiřina
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Demography and Economics
Department
Department of Demography and Geodemography
Date of defense
11. 6. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Předčasné provdávání dívek, počet sourozenců, věková struktura sourozenců, rizikové faktory, Mali, Sierra LeoneKeywords (English)
Early female marriage, number of siblings, sibling age structure, risk factors, Mali, Sierra LeoneVliv sourozenců na předčasné provdávání dívek: Případ Mali a Sierra Leone Abstrakt Předčasné provdávání dívek je vnímáno jako dlouhodobý problém mnoha méně rozvinutých států, který přináší různé negativní důsledky nejen pro dívky ale i pro společnost jako celek. Hlavním cílem této bakalářské práce je přispět k výzkumu možných rizikových faktorů této tradiční praktiky. Konkrétně zkoumá, zda a jak počet sourozenců ovlivňuje pravděpodobnost, že se dívka provdá nebo vstoupí do nesezdaného soužití před svými 18. narozeninami. Motivace rodičů vedoucí k předčasnému provdávání dívek je popsána především v souvislosti s teorií rozdělování zdrojů v domácnosti a sourozenecké rivality. Zvláštní pozornost je věnována vlivu věkové struktury sourozenců na rozhodování domácností o načasování vstupu dcer do svazku. Následně je proveden empirický test pro dvě země západní Afriky, Mali a Sierra Leone, za využití dat z posledních dostupných Demografických a zdravotních studií (Demographic and Health Surveys). Na základě empirické analýzy těchto dat se nepodařilo prokázat, že celkový počet sourozenců nebo jejich věková struktura má významný vliv na pravděpodobnost, že se dívka v pozorovaných státech provdá nebo vstoupí do nesezdaného soužití předčasně.
The Impact of Having Siblings on Early Female Marriage: Evidence from Mali and Sierra Leone Abstract Early female marriage is perceived as a persisting problem of many less-developed countries, that brings various negative consequences not only for girls but also for the society as a whole. The main objective of this bachelor thesis is to contribute to the research on possible risk factors of this traditional practice. Specifically, it investigates whether and how the number of siblings affects the probability of a girl getting married or entering into cohabiting union before her 18th birthday. Parental incentives underpinning early female marriage are discussed mainly in relation to the theory of intra-household resource allocation and sibling rivalry. Special attention is paid to the impact of sibling age structure on household decision-making process about daughters' marriage timing. Consequently, an empirical test is conducted for two West African countries, Mali and Sierra Leone, using data from the latest available Demographic and Health Surveys. Based on the empirical analysis of this data, there is no evidence that the total number of siblings or their age structure has any significant impact on the probability of a girl getting married or entering into union early in the countries under study.