Krajina janusovské tváře. Reprezentace rakovnicko-křivoklátské krajiny ve věstnících rakovnickému musejního spolku a jeho další regionální produkci
The Janus-faced Landscape. Representing the landscape of Rakovnik and Krivoklat in publications of the Rakovnik's Museum Society.
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/57100Identifiers
Study Information System: 111823
Collections
- Kvalifikační práce [6815]
Author
Advisor
Referee
Randák, Jan
Faculty / Institute
Faculty of Humanities
Discipline
General Anthropology
Department
Department of General Anthropology
Date of defense
10. 9. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
reprezentace, krajina, musejní spolek, Rakovnicko, KřivoklátskoKeywords (English)
representation, landscape, museum society, Regions of Rakovnik and Krivoklatrepresentation, landscape, museum society, Regions of Rakovnik and KrivoklatV diplomové práci se zabývám tím, jakým způsobem reprezentoval rakovnický Musejní spolek krajinu Rakovnicka a Křivoklátska ve Věstnících rakovnického Musejního spolku královského města Rakovníka a politického okresu Rakovnického a další regionální produkci na počátku 20. století. Jedná se o kulturně-historickou analýzu toho, jak autoři rakovnicko-křivoklátský kraj v textech interpretují jako jednotný, specifický, svébytný, mýtotvorný apod., to znamená, jakým způsobem vymezují jeho hranice, jaké prvky v krajině označují za charakteristické, jak tvoří jeho literárně-folkloristický obraz, čím podle nich může být tato krajina pro člověka (hospodářsky) užitečná a jaké významné osobnosti se s ní pojí. Zřetel je kladen také na to zda, popřípadě jak se do tohoto obrazu kraje promítá samotná pozice autorů. Výzkumné otázky řeším v souvislosti s konceptem "krajiny jako příběhu" či "paměti krajiny", tedy s konstruktivistickým přístupem ke krajině, jejíž ustavování je vždy kulturně a sociálně podmíněné. Klíčová slova: reprezentace, krajina, musejní spolek, Rakovnicko, Křivoklátsko Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
In my Diploma Thesis, I deal with the way how the Rakovnik's Museum Society represented the landscape of Rakovnik and Krivoklat in their bulletins and in other regional publications in the early 20th century. It is a cultural-political analysis of the authors' manner of interpreting the Regions of Rakovnik and Krivoklat as a unified, specific, distinctive, mythmaking region, etc. in their texts, which means how its borders are defined, what elements are considered as the landscape features, how the literary- folkloric image of the region is created, the ways the land could be useful for human and which famous people are connected with this region. The emphasis is also placed on the question whether, and possibly, how the authors' position is reflected in the region's image. I deal with the research issues in connection with the concept of "the landscape as a story" or "the landscape memoirs", i.e. with a constructivist approach to the region, whose constitution is always culturally and socially conditioned. Key words: representation, landscape, museum society, Regions of Rakovnik and Krivoklat Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)