Využití Ramanovy spektrometrie v oblasti enviromentu se zaměřením na aerosoly a strusky z pyrometalurgických procesů
Use of Raman spectrometry in the environmental areas
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/56499Collections
- Kvalifikační práce [15808]
Author
Advisor
Referee
Machovič, Vladimír
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Management of Natural Resources
Department
Institute of Geochemistry, Mineralogy and Mineral Resources
Date of defense
9. 9. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Good
Keywords (Czech)
Využití Ramanovy spektrometrie v oblasti enviromentu se zaměřením na aerosoly a strusky z pyrometalurgických procesů
Keywords (English)
The use of Raman spectroscopy in the field of environment management, with a focus to aerosols and slags from pyrometallurgical processes
Tato práce se zabývá využitím Ramanovy spektrometrie v oblasti enviromentálních analýz se zaměřením na aerosoly a strusky pocházející z pyrometalurgických procesů. Jedná se o praktický rozbor publikací, ve kterých se autoři zabývají chemismem a strukturou těchto odpadních produktů vznikajících v metalurgických provozech v kontextu s jejich škodlivostí a vlivem na životní prostředí. Ramanova spektrometrie je vhodnou metodou k identifikaci látek a ke kvalitativní a kvantitativní strukturní analýze. Touto metodou lze detekovat i velmi malé částice a jejich speciaci nebo oxidační stavy. Výhodou této metody je její nedestruktivita. Během této analýzy nedochází k chemickým změnám a nedochází ani k tepelnému poškození vzorku. Další z nesporných výhod při použití mobilního Ramanova spektrometru je rychlost, kterou je tento přístroj schopen detekovat požadované vlastnosti materiálů in-situ a to i v extrémních podmínkách.
This work deals with the use of Raman spectroscopy in environmental analysis focused on aerosols and slags from pyrometallurgical processes. This is a practical analysis of the publications in which the authors deal with chemical conditions and the structure of these waste products resulting from metallurgical processes in the context of their risks and the impact on the environment. Raman spectroscopy is a suitable method for identification of substances for the qualitative and quantitative structural analysis. This method can detect even very small particles and speciation or oxidation states. The advantage of this method is its nondestructivity. Also there is no chemical changes and no thermal damage of the sample while using this method. Another indisputable advantages of the mobile Raman spectrometer is the speed at which the system can detect the desired properties of materials in-situ and even in extreme conditions.