Vazba stříbra na polymetalických ložiscích blanické brázdy a porovnání s podobnými ložisky ve světě
SIlver binding at the polymetallic deposits of Blanice furrow and comparison with similar deposits in the world
bachelor thesis (DEFENDED)
Reason for restricted acccess:
The annexes of the thesis or its part are inaccessible in accordance with article 18a (7) of The Code of Study and Examination in conjunction with Article 9 of the Rector’s Directive No. 6/2010.
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/56456Identifiers
Study Information System: 98669
Collections
- Kvalifikační práce [20083]
Author
Advisor
Referee
Goliáš, Viktor
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Management of Natural Resources
Department
Institute of Geochemistry, Mineralogy and Mineral Resources
Date of defense
9. 9. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
stříbro, tetraedrit, blanická brázdaKeywords (English)
silver, tetrahedrite, blanice furrowBlanická brázda je cca 200 km dlouhá zlomová struktura SSV-JJZ směru táhnoucí se od Českého Brodu až k povodí Dunaje v Rakousku. Zrudnění je vázáno na zlomové struktury blanické brázdy, dominantní polymetalická Ag-Pb-Zn±Cu mineralizace se vyskytuje po celé její délce. Další významná mineralizace je zlátá mineralizace (Roudný, Dobrá Voda) a uranová mineralizace (Okrouhlá Radouň). Historické stříbronosné revíry těžené již od středověku jsou Stříbrná Skalice-Střímělice, Ratibořické Hory-Stará Vožice a Rudolfov. V této práci je popsána geologie a mineralogie Ag-ložisek blanické brázdy a porovnání s ostatními modely hydrotermálních Ag-ložisek, jako jsou ložiska pětiprvkové Ag-Ni-Co-Bi- As formace či ložiska typu Mississippi Valley. Stříbro v rudnině blanické brázdy není vázáno na galenit a sfalerit, jak se v minulosti myslelo, ale na Ag-tetraedrit a další minerály stříbra. Stříbro v tetraedritu je produkcem retrográdní výměnné reakce, která probíhala během chladnutí v již pevném stavu. Hodnoty Ag v tetraedritu a Ag-Sb-S fázích umožňují, za použítí minerálního termometru, určit teplotu vzniku mineralizace, která se pohybuje mezi 200 a 300 řC. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
Blanice Furrow is about 200 km long fault system which extends from Český Brod to basin of Danube in Austria. Ore mineralization is tied to rupture structure of Blanice Furrow. Predominant polymetallic Ag-Pb-Zn±Cu mineralization occurs along entire length of Blanice Furrow. Other important type of mineralization is gold mineralization (Roudný deposit, Dobrá Voda deposit) and uranium mineralization (Okrouhlá Radouň deposit). Historical medieval silver mining districts are Stříbrná Skalice-Střímělice, Ratibořické Hory-Stará Vožice and Rudolfov. This paper describes geology and mineralogy of silver- deposit in Blanice Furrow and comparisom of Blanice Furrow with different types of hydrothermal Ag- deposits such as Ag-Ni-Co-Bi-As deposit or Mississippi Valley type. In Blanice furrow the silver isn't bound to galena and sphalerite as we would expect, but to Ag-tetrahedrite and other silver-bearing minerals. Silver from tetrahedrite is a product of retrograde exchange reaction, which was in progress during cooling in solid state . Ag-values of tetrahedrite and Ag-Sb-S phases can be used it as mineral thermometer. Mineral thermometer can help us to define temperature durinng formation of mineralization, in case of Blanice Furrow the temperature is defined between 200 and 300 řC. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)