Interpretace komunistických pohřebních rituálů v Československu v 50. letech
: The Interpretation of Funeral Rituals in Czechoslovakia in 1950s
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/55828Identifiers
Study Information System: 124198
Collections
- Kvalifikační práce [21699]
Author
Advisor
Referee
Kopeček, Michal
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
History
Department
Institute of Czech History
Date of defense
27. 5. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
historie, rituál, pohřební rituál, Československo, 20. století, 50. léta, ideologie, sociální aspekty, diskurz, symbolická akce, Klement Gottwald, symbolická antropologie, Clifford GeertzKeywords (English)
history, ritual, funeral ritual, Czechoslovakia, 20th Century, ideology, social aspects, discourse, symbolic action, Klement Gottwald, 1950s, symbolic anthropology, Clifford Geertz(česky) Hlavním tématem diplomové práce je analýza a interpretace vztahu mezi pohřebními rituály, politickou mocí a společností. Pohřební rituál je vnímán jako soubor performativních, sociálních a symbolických aktů, složený z jednotlivých fází a znaků, jejichž specifický význam reflektuje a mění podobu a praxi kolektivu, jemuž je určen. Diplomová práce má za cíl provést nejen zhuštěný popis různých variací komunistického pohřebního rituálu v určeném časovém rámci, ale i jeho interpretaci v širším sociálním a kulturním kontextu. V diplomové práci je využito politické náboženství jako heuristický koncept, který umožňuje postihnout ambivalentní povahu komunistické ideologie, jež se objevovala i v pohřebních rituálech. Na rituály je nahlíženo jako na modely pro vhodné chování, reprezentující hlavní hodnoty a normy komunistické ideologie, a zároveň jako na instrument umožňující kulturní management v praxi. Proto jsou podrobeny empirické analýze jak pohřební rituály, jež měly být signifikantní pro celou společnost, tak pohřební rituály individuálních aktérů.
(in English) The main topic of this thesis is both analysis and interpretation of the relationship between funeral rites, political power and society. Funeral rites are understood as a complex of performative, symbolic social acts, which are themselves comprised of various distinctive phases and signs. The meaning of these acts and signs is important because it can change the features and practice of the collective it is assigned to. The main purpose of this thesis is not only to perform a thick description of different kinds of communist funeral rite in the given time period but to interprate it in the wider social and cultural context as well. The concept of political religion as a heuristic tool was used in the thesis in order to distinguish an ambivalent nature of communist ideology which manifested itself in funeral rites. Funeral rites are analyzed as models for human behavior, which represent key values and norms of communist ideology. At the same time, funeral rites are analyzed as forms of cultural management. That is the reason, why are put under scrutiny not only the rites which are significant for society as a whole but also the funeral rites of individual actors.