Determinanty zájmu o životní prostředí
Determinants of Environmental Concern
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/55742Identifiers
Study Information System: 129607
Collections
- Kvalifikační práce [15771]
Author
Advisor
Referee
Hendl, Jan
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Sociology
Department
Department of Sociology
Date of defense
24. 6. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Životní prostředí, environmentalismus, environmentální zájem, obavy, nové ekologické paradigma, postmaterialismu, ISSP 2010, hypotéza prosperity a blahobytu, individualismus, kulturní oblasti světaKeywords (English)
Environment, environmentalism, environmental concern, new ecological paradigm, post-materialism, ISSP 2010, individualism, prosperity or affluence hypothesis, world cultural regionsDiplomová práce "Determinanty zájmu o životní prostředí" je kvantitativní analýzou, která se zabývá vlivy na postoje a chování k životnímu prostředí. Konkrétně jsou zkoumány determinanty environmentálního zájmu, škály nového ekologického paradigmatu, proenvironmentálního chování a ekologického aktivismu. Využívána jsou k tomu data z mezinárodního šetření "International Social Survey Project Environment III" z roku 2010. Z analýzy vyplynuly jako silné prediktory především kulturní regiony respondentů a vzdělání. Nejsilnější zájem o životní prostředí mají obyvatelé západní Evropy a anglicky mluvících zemí, naopak nejslabší je v postkomunistických státech východní Evropy. Postmaterialisté a obyvatelé bohatších a vyspělých států mají silnější environmentální zájem a i více věří, že věda a pokrok vyřeší ekologické problémy. Silným determinantem je také vnímání důsledků ekologických problémů na běžný život, čímž trpí převážně mimoevropské lokality. Odpad k recyklaci nejčastěji třídí v západní Evropě a anglicky mluvících zemích. Silná kladná závislost je mezi nejvyšším dokončeným vzděláním a environmentálním zájmem i ekologickým aktivismem, u šetření přírodních zdrojů je slabší vazba.
The thesis "Determinants of environmental concern" is a quantitative analysis that deals with determinants of environmental concern, the scale of new ecological paradigm, environmental behavior and ecological activism. It uses data from an international survey "International Social Survey Project Environment III" from year 2010. Strong predictors came out from the analysis, mainly cultural differences of the respondents and education. The inhabitants of Western Europe and English speaking countries have the strongest environmental concern, in contrast, in post communist countries of Eastern Europe is this concern the smallest. Post materialists and inhabitants of the richer countries have stronger environmental concern and they believe more in science and progress solving ecological problems. The perception of consequences of ecological problems on everyday life is also a strong determinant from which suffers mostly localities out of Europe. The recycling waste is most often carried away in Western Europe and English speaking countries. A strong correlation is between finished education and environmental concern as well as ecological activism, there is a weaker connection to saving natural resources.