Molekulární metody v taxonomii a epidemiologii dermatofyt
Molecular methods used for taxonomy and epidemiology of dermatophytes
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/53047Identifiers
Study Information System: 126633
Collections
- Kvalifikační práce [20315]
Author
Advisor
Consultant
Kolařík, Miroslav
Referee
Hamal, Petr
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Molecular Biology and Biochemistry of Organisms
Department
Department of Botany
Date of defense
11. 6. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
dermatofytické houby, Trichophyton, Microsporum, druhový koncept, polyfázická taxonomie, molekulární typizace, fylogenetická analýza, analýza mikrosatelitů, sekvenování, PCR-fingerprintingKeywords (English)
dermatophytic fungi, Trichophyton, Microsporum, species concept, polyphasic taxonomy, molecular typing, phylogenetic analysis, microsatellite analysis, molecular sequencing, PCR-fingerprintingV bakalářské práci jsem se zabývala úlohou a aplikací molekulárních metod v taxonomii a epidemiologii dermatofyt a otázkou jejich druhového konceptu. V první části jsem se věnovala zhodnocení výhod a nevýhod současných druhových konceptů a jejich problematickou aplikací u skupiny dermatofyt. V druhé části jsem se zaměřila na molekulární metody používající genetické markery ke studiu fylogenetických vztahů a diskriminaci dermatofyt, např. metodu PCR-RFLP, PCR-fingerprintové metody a sekvenaci, kde jsem se věnovala především cílovým genům a jejich rozlišovací schopnosti. V poslední části práce jsem zmapovala molekulární metody užívané k typizaci izolátů na nižší než druhové úrovni, mezi které patří např. analýza mikrosatelitů, PCR-fingerprintové metody, multilokusová sekvenční typizace a jejich konkrétní případy využití v epidemiologii.
In my bachelor thesis I have dealt with the role and aplication of the molecular methods in the taxonomy and epidemiology of the dermatophytes and the question of the species concepts in dermatophytes. In the first part, I focused on the evaluation of the advantages and disadvantages of the recent species concepts and their problematic application in dermatophytes. The second part is focused on the molecular methods that used genetic markers for phylogenetic analysis and species delineation within dermatophytes, e.g. the PCR-RFLP method, PCR-fingerprinting and DNA sequencing. I have evaluated the dicrimination power of the particular DNA sequence loci to distinguish closely related species. In the last part, I have summarized the molecular methods that have been used in the typization at the intraspecific level, e.g. microsatelite analysis, PCR-fingerprinting, multilocus sequence typing.