Přístup ke zdravotní péči u bezdomovců v Praze
Approach to homeless healthcare in Prague
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/50550Identifiers
Study Information System: 110608
Collections
- Kvalifikační práce [17632]
Author
Advisor
Referee
Bodnár, Jan
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Sociology a Social Policy
Department
Department of Public and Social Policy
Date of defense
18. 6. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Bezdomovectví, neziskové organizace, sociální služby, sociání péče, zdravotní péče, zdravotní stav bezdomovcůKeywords (English)
Homelessness, ngos (nonprofit organizations), social services, social care, health care, health status of homelessZdravotní stav bezdomovců je horší než celkové populace a nadále má klesající tendenci, dostupnost zdravotních služeb by proto měla být samozřejmostí pro řešení tohoto problému. Bezdomovci mají k dispozici stejná zdravotnická zařízení, jako ostatní občané, ne vždy je však mohou plně využívat. Cílem této práce je zhodnotit jaký přístup ke zdravotní péči mají bezdomovci v Praze, jaká je organizace zdravotních služeb a její dostupnost. Ke zjištění vytyčených cílů je využita kvalitativní metoda polostrukturovaných rozhovorů (s bezdomovci) a expertních rozhovorů (se sociálními pracovnicemi a lékařem). Na základě provedeného výzkumu bylo zjištěno, že zdravotní péče není pro bezdomovce plně dostupná, což souvisí s mezerou v zákoně o zdravotním pojištění. Z toho zákona není jasné kdo, v některých případech, hradí zdravotní pojištění. Lékaři se pak bojí o proplacení provedených úkonů a bezdomovce/pacienty si mezi sebou přehazují. Částečná zdravotní péče pro bezdomovce je proto zajišťována Centrem sociálních služeb Praha a o. s. Naděje. Největší bariérou v dostupnosti zdravotní péče se ukázaly být finance, které brání hlavně v dostupnosti ambulantních specialistů (zubaři, gynekologové) a v dostupnosti léků. Jako další bariéra v dosahování zdravotní péče se ukázala stigmatizace bezdomovců, kdy každý...
Health of homeless people is worse than health of the rest of population and is still decreasing. Availability of health services should be obvious for the solution of this problem. The same health care facilities are available to homeless people as well as to the rest of population, but sometimes homeless can't use it fully. The aim of this work is to assess approach to homeless health care in Prague, i.e. how health services are organized and how health services are available for the homeless. In the empirical part are used two qualitative research methods, expert interviews and semi-structured interviews. Through this research it was found that health care isn't available for homeless people fully. It is related to a gap in the law of health insurance, where isn't clear who pays for the insurance in special cases. The basic health care is provided by the Center of social services Prague and o. s. Naděje. The greatest barrier in approach to homeless health care is money, especially if we consider approach to dentists, gynecologists and medicaments. Another barrier is stigmatization, each respondent said that he had had a negative experience with doctors or medical staff so far.