Språkholdninger i Norge og Tsjekkia fra en sosiolingvistisk synsvinkel
Language attitudes in Norway and the Czech Republic from a sociolinguistic point of view
Postoje k jazyku v Norsku a České republice ze sociolingvistického hlediska
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/45398Identifiers
Study Information System: 106119
Collections
- Kvalifikační práce [21700]
Author
Advisor
Referee
Svevad, Thor
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Comparative Literature - Norwegian Studies
Department
Institute of Germanic Studies
Date of defense
28. 5. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Norwegian
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Språkholdninger, sosiolingvistikk, kodeskifte, register, standardtalemål, multietnolekt, globalisering, status, opinion leadersKeywords (English)
Language attitudes, sociolinguistics, code-switching, register, standard spoken language, globalisation, multiethnolect, status, opinion leadersTématem práce jsou postoje k jazyku. Důraz je kladen především na to, jakým způsobem postoje k jazyku ovlivňují současné jayzykové změny, jak jsou formulovány ze strany uživatelů a jaké důležité faktory se účastní jejich utváření. Srovnání postojů, jaké Norové a česi zaujímají ke globalizaci, regionalizaci a dalším procesům, které ovlivňují soušasný vývoj norštiny a češtiny, se zakládá na řadě sociologických a sociolingvistických výzkumů a případových studií provedenách jednak v Řechách, ale především v Norsku. Otázky, které si tato práce klade především, jsou následující: nakolik se liší faktory relevantní při formování jazykových postojů v Norsku a v Čechách? Jak jsou postoje k jazyku ovnivněny historickým vývojem v těchto zemích? Předpokladem je, že faktory spojené s postoji k angličtině jsou jak v Norsku tak v Čechách velmi podobné. Vytah meyi standardními formami jazyka a lokálními dialekty je naopak s největší pravděpodobností znašně odlišný, především z toho důvodu, že je tmto variantám v norských a šeských podmínkách přidělován odlišný status.
The subject of the master thesis is language attitudes. The focus is put on how language attitudes can affect the way how the language is changing, how they can be expressed and which factors play important roles in forming of language attitudes. There have been a number of sociological and sociolinguistic case studies in this field in Norway. Based on them, I compare the Norwegian and Czech attitudes to the latest trends in language change such as globalization, regionalization and others. The main questions are: how do factors forming language attitudes to language varieties differ when compared Norwegian and Czech? How are language attitudes affected by differencies in history and culture in these two lands? Hypothetical, the factors connected to contact with English would be quite similar both in Norwegian and Czech. On the other hand the relationship between standard spoken language and dialects would differ more mostly because of these varieties have a different status in Norwegian and Czech context.