Náboženské politické strany v Izraeli
Religious Political Parties in Israel
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/43838Identifiers
Study Information System: 110367
Collections
- Kvalifikační práce [17632]
Author
Advisor
Referee
Kubátová, Hana
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Political Science and International Relations
Department
Department of Political Science
Date of defense
18. 6. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Izrael, náboženské politické strany, sefardi, aškenázové, Arabové, Židé, sionismus, ortodoxní, sekulární, Kneset, náboženstvíKeywords (English)
Israel, Religious Political Parties, Sephardim, Ashkenazim, Arabs, Jews, Zionism, Orthodox, Knesset, ReligionPráce se zaměřuje na Izraelské náboženské politické strany a otázku jejich vzrůstajícího vlivu. Dále také na případnou zvyšující se religiozitu státu. Náboženské strany jsou rozděleny na základě tří určujících faktorů. Těmi jsou postoj k sionismu, míra zastoupení sefardů ve stranách, tedy zda jde o stranu aškenázskou, či sefardskou a nakonec na základě vyhranění se v oblasti postoje vůči Arabům (Palestincům). V první části práce je také popisován historický vývoj, vedoucí k založení státu. To kvůli představení situace, a nálad, které předcházeli vzniku státu a pro lepší pochopení vztahů, mezi Izraelci a Arabi. Míra religiozity Izraele je analyzována na základě vlivu náboženských institucí na chod státu. Těmi jsou kromě ministerstva pro náboženské záležitosti, také rabínské soudy, vrchní rabinát a lokální náboženské rady. Pro určení náboženské povahy státu, je v práci také rozebírán a popisován status quo v záležitostech vztahu státu a náboženství.
Thesis is focused on Israeli religious political parties and the question of their increasing influence. Furthermore, it is focused also on potential increase of the Israeli state's religiosity. Religious parties are classified according to three determining factors. These are: (i) attitude towards Zionism, (ii) number of Sephardi Jews in the party, i.e. whether it is an Ashkenazi or a Sephardi party, and (iii) position towards Arabs (Palestinians). The initial part of the Thesis describes historical evolution which led to the establishment of Israel as a state. Primarily to introduce the situation, and the moods, that was preceding the state's establishment, but also to provide better understanding of relations between the Jews and the Arabs. The level of Israel's religiosity is analyzed based on influence of the key religious institutions on the state affairs. Besides the Ministry of Religious Services these are mainly the Rabbinical Courts, the Chief Rabbinate of Israel and local religious councils. To better assess the religious nature of the state the Thesis moreover analyzes and describes the status quo as regards the relationship of the state and the religion.