Žena mezi rodinou a prací a sociální stát
Woman between Family and Work and the Welfare State
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/43167Identifiers
Study Information System: 106703
Collections
- Kvalifikační práce [16829]
Author
Advisor
Referee
Angelovská, Olga
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Public and Social Policy
Department
Department of Public and Social Policy
Date of defense
27. 6. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Žena, rodina, trh práce, sociální stát, rodinná politika, harmonizace rodiny a práce, rovnost mužů a ženKeywords (English)
Woman, family, labour market, Welfare State, family policy, work-life balance, gender inequalityDiplomová práce "Žena mezi rodinou a prací a sociální stát" pojednává o problematice skloubení rodinných a pracovních rolí mužů a žen, a to především ve vztahu k institucionálním podmínkám sociálního státu v ČR. V práci autorka zjišťuje a analyzuje vnější faktory ovlivňující skloubení rodiny a práce. Dále srovnává situaci České republiky s vybranými státy Evropské unie. Mezi nejvýznamnější teoretická východiska práce lze zařadit teorii sociálního státu, teorii rodiny a teorii genderových nerovností. Hlavními metodami práce jsou sekundární analýza dat a komparativní analýza. Práce je rozdělená celkem do osmi kapitol. Hlavní analytickou část tvoří čtyři kapitoly. První z nich se zabývá vnějšími a vnitřními faktory ovlivňujícími chování mužů a žen. Konkrétně analyzuje kulturní a hodnotový rámec, strukturální podmínky trhu práce a také preference mužů, žen a zaměstnavatelů, týkající se skloubení rodinných a pracovních rolí. Druhá část se věnuje institucionálním omezením a příležitostem vytvořeným sociálním státem v ČR. V třetí části je provedena komparativní analýza situace mezi Českou republikou, Francií a Švédskem. Poslední část se věnuje analýze strategií a motivů mužů a žen při skloubení rodinných a pracovních povinnosti.
Thesis "Women between Family and Work and the Welfare State" examines the challenges of balancing work and family roles of men and women, specifically in relation to institutional conditions of the Welfare State in the Czech Republic. The author analyzes and identifies external factors influencing family life and work balance. Furthermore, the author compares situation in the Czech Republic with selected countries of the European Union. The most important theoretical backgrounds of the thesis are the Welfare State theory, the family theory and the gender inequality theory. The main methods applied in the thesis are secondary data analysis and comparative analysis. The MA is divided in eight chapters. Key part of the thesis is analytical part, which consists of four chapters. First of them analyzes the external and internal factors that influence the behavior of men and women, namely the cultural value framework, structural labor market conditions and preferences of men, women and employers. The second one examines the institutional limitations and opportunities created by the Czech Welfare State. The comparative analysis of the situation among the Czech Republic, France and Sweden is carried out in the third chapter. The last chapter analyzes the motives and strategies of men's and women's family...