Využití metody Manuální fyzioterapeutická korekce v terapii kořenového syndromu na dolních končetinách
The usage of Manual physiotherapeutical correction method in the therapy of the radicular syndrome of lower limbs
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/42701Identifiers
Study Information System: 114956
Collections
- Kvalifikační práce [4504]
Author
Advisor
Referee
Pitrmanová, Věra
Faculty / Institute
First Faculty of Medicine
Discipline
Physiotherapy
Department
Department of Rehabilitation Medicine First Faculty of Medicine and General University Hospital
Date of defense
28. 6. 2012
Publisher
Univerzita Karlova. 1. lékařská fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Metoda MFK, kořenový syndrom na dolních končetinách, vertebrogenní algický syndrom, protruze disku, herniace diskuKeywords (English)
MFK method, radicular syndrome of lower limbs, vertebrogenic algic syndrome, disc protrusion, disc herniationV bakalářské práci budu porovnávat vyšetřovací postup Metody MFK a kineziologický rozbor u dvou pacientů s diagnostikovaným kořenovým syndromem na dolních končetinách. Budu sledovat, zda se potvrdí výsledky kineziologického rozboru v počítačovém systému MFK, a zda bude mít provedení fyzioterapie s využitím vyšetření metodou MFK pozitivní vliv na symptomy související s kořenovým syndromem na dolních končetinách. Metoda Manuální fyzioterapeutická korekce je v oboru fyzioterapie poměrně novinkou. Ráda bych proto využila možnosti prověřit, je-li vyšetření myokinetické aktivace s vizualizací pohybového systému metodou MFK u výše zmíněné neurologické diagnózy přínosem pro vyšetřovací metody využívané ve fyzioterapii. Kořenový syndrom je onemocnění založené na strukturálním poškození páteře, páteřního kanálu, nebo meziobratlové ploténky, provázené funkčními subjektivními i objektivními projevy. Výběr pacientů zúžím požadavkem na kořenový syndrom způsobený výhřezem meziobratlové ploténky. Vedoucím symptomem je bolest, avšak kořenový syndrom je provázen dalšími neurologickými příznaky motorickými i senzitivními. Subjektivní obtíže pacienta podstatně snižují životní komfort, a tak budou důležitým ukazatelem účinnosti aplikované metody.
This Bachelor thesis will compare the examination process and kinesiological analysis of two patients diagnosed with root syndrome of the lower limbs using the MFK method. I will examine whether the results in the MFK system confirm the kinesiology analysis, and whether using the MFK physiotherapy method on symptoms associated with root syndrome of the lower extremities can have a positive effect. MFK method is relatively new in the field of physiotherapy. I would therefore like to examine the above mentioned neurological diagnosis to see whether the myokinetic activation examinations with visualization of the motor system as used by the MFK method provides benefits to examination methods used in physiotherapy. Root syndrome is a disease based on structural damage to the spine, spinal canal or intervertebral discs, accompanied by functional subjective and objective manifestations. I have narrowed the selection of subjects to include patients with root syndrome caused by prolapsed intervertebral discs. Pain is the primary symptom, but root syndrome is accompanied by other sensory and motor symptoms. The patient's subjective symptoms significantly quality of life, and so will be an important indicator of the effectiveness of the applied methods.