Sebepojetí v mateřství
Self-concept in Motherhood
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/41406Identifikátory
SIS: 90804
Kolekce
- Kvalifikační práce [23976]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Horáková Hoskovcová, Simona
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Psychologie
Katedra / ústav / klinika
Katedra psychologie
Datum obhajoby
7. 9. 2012
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Dobře
Klíčová slova (česky)
sebepojetí, jasnost sebepojetí, sebehodnocení, mateřství, Škála jasnosti sebepojetí, Rosenbergova škála sebehodnocení, NEO-FFIKlíčová slova (anglicky)
self-concept, self-concept clarity, self-esteem, motherhood, Self-Concept Clarity Scale, Rosenberg's Self-esteem Scale, NEO-FFITeoretická část diplomové práce se věnuje tématům sebepojetí a mateřství. Část zabývající se sebepojetím obsahuje jeho definici, možnosti zkoumání, aspekty, strukturu a dynamiku. Dále popisuje aspekty zkoumané ve výzkumné části tj. jasnost sebepojetí a sebehodnocení, a poskytuje přehled obecně užívaných metod při výzkumu sebepojetí. Část o mateřství formuluje mateřství jako sociální konstrukt a biologický aspekt, věnuje se ambivalenci k mateřství, mateřství a partnerskému vztahu, mateřství a zaměstnanosti. A nakonec se zabývá publikovanými výzkumnými pracemi na téma sebepojetí v mateřství. Výzkumná část se věnuje jasnosti sebepojetí a sebehodnocení v mateřství. Cílem práce je prozkoumat jasnost sebepojetí a sebehodnocení u matek na RD, které mají první dítě ve věku (0,5-4 roky), a to v porovnání s matkami na RD, které mají též první dítě ve věku (0,5-4 roky) a pravidelně pracují, a s bezdětnými ženami ve věku 25-35 let. K tomu byly užity následující diagnostické nástroje: Škála jasnosti sebepojetí, Rosenbergova škála sebehodnocení, NEO-FFI.
The theoretical part of the thesis deals with the topics of self-concept and motherhood. The part that deals with self-concept contains its definition, possible ways for it to be studied, its aspects, structure and dynamics. It also describes aspects examined in the research part i.e. self-concept clarity and self-esteem and provides an overview of commonly used methods for self-concept research. The part about motherhood formulates motherhood as a social construct and a biological aspect; it deals with the ambivalence to motherhood, motherhood and partner relationships, motherhood and work. Finally, it deals with the published research on the topic of self-concept in motherhood. The research part deals with self-concept clarity and self-esteem during motherhood. The aim is to explore self-concept clarity and self-esteem of mothers on parental leave with their first child old between (0.5-4 years) and compare them with mothers, which are also on parental leave with their first child old between (0.5-4 years) and work regularly; and also childless women aged 25 to 35 years. The following diagnostic tools were used that purpose: Self-concept Clarity Scale, Rosenberg's Self-esteem Scale, NEO-FFI.