Fenomén Body modification: Sociologická interpretace.
Phenomenon Body modification: The sociological interpretation.
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/40877Identifiers
Study Information System: 110405
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Referee
Kotík, Michal
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Sociology a Social Policy
Department
Department of Sociology
Date of defense
18. 6. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Kultura, subkultura, identita, móda, tělo, Body modification, tělesné modifikace, Moderní primitivismus, Haktivismus, SuspensionKeywords (English)
Culture, Sub-culture, identity, Fashion, Body modification, Modern primitives, Hactivism, SuspensionPráce je zaměřená na výzkum jedinců, kteří jsou ve společnosti specifičtí svou vizuální odlišností, v důsledku extrémních modifikací, které si vytvářejí na svá těla. Zabývá se otázkou jejich individuality a zkoumá míru jejich vzájemné interakce a toho, zda jsou uzavřenou sociální skupinou, která uctívá jednotné hodnoty, které, skrz modifikace, projevuje navenek. V teoretické části se věnuje rámcům, které by mohly jejich skupinovost přesněji definovat. Autorka se obzvláště věnuje možné přítomnosti subkulturních znaků, neboť na základě odborné literatury o Body modification se ukazuje, že tito jedinci by mohli být členy skupiny s názvem Moderní primitivové, která splňuje všechny znaky nutné k existenci subkultury. Na základě, především polostrukturovaných, rozhovorů se však ukazuje, že tito lidé nezapadají svým přesvědčením do tohoto rámce a jejich interakce a sdílené hodnoty nejsou rozsáhlé. Výsledky práce tedy poukazují na skutečnost, že jedince s Body modification je možné jednotně přiřadit pod hlavičku sdílené sociální identity, která jim pomáhá nalézt sebe sama. Pakliže existuje pojící prvek mezi nimi, je to tzv. suspension, nebo - li věšení se na háky, kde je jejich interakce nutná.
The thesis is focused on the research of subjects who are specifically standing out due to their different visual appearance thanks to extreme Body modifications that they have done on their bodies. It explores whether they are just independent individuals with no subcultural relations or whether they belong to a certain closed social group that stands on common values which are manifested through modifications. The theoretical part deals with frameworks that could more precisely define their interaction. The author seeksout for subcultural signs because recent Body modification literature suggest that these individuals might be members of a group called Modern primitives, which meets all the characteristics necessary for the existence of a subculture. However on the basis of primarily semi-structured interviews author dicovers that these people do not fit their beliefs into such a framework and their interactions and shared values are not extensive. The results of the work thus points to the fact that individuals with Body modification can be consistently assigned to one of shared social identities that helps them find themselves. If there is a binding element between them at a higher level, it's the so-called suspension, in other words: being hanged on hooks, where their interaction is necessary.