Efektivita metod terénní výuky geografie
Methods efficiency of geography fieldwork
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/39528Identifikátory
SIS: 81841
Kolekce
- Kvalifikační práce [20088]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Hanus, Martin
Fakulta / součást
Přírodovědecká fakulta
Obor
Biologie se zaměřením na vzdělávání - Geografie se zaměřením na vzdělávání
Katedra / ústav / klinika
Katedra sociální geografie a region. rozvoje
Datum obhajoby
17. 9. 2010
Nakladatel
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
terénní výuka, efektivita výuky, geografie, výuka geografie, pedagogický výzkum, kvalitativní výzkum, řízený rozhovorKlíčová slova (anglicky)
fieldwork, education efficiency, geography, teaching geography, pedagogical research, qualitative research, in-depth interviewPředkládaná bakalářská práce vznikla se záměrem přispět k objasnění otázky "Jak zvýšit efektivitu metod terénní výuky?". Na základě tohoto hlavního cíle byl vytvořen kvalitativní dotazník pro řízené rozhovory s učiteli zeměpisu na gymnáziích a realizováno pilotní šetření. Koncepčně je práce rozložena do dvou částí: teoretická a metodologicko-empirická: Teoretická část je dále rozdělena na tři celky. První přináší obsahové přiblížení hlavních pojmů souvisejících s terénní výukou geografie. Předkládá varianty výuky v terénu a seznamuje čtenáře s významem a přínosy této formy výuky pro studenty. Druhý celek se zabývá pojmem efektivita výuky a předkládá její možná homonyma i synonyma. Pomocí schématu efektivity a hladin vzdělávání poukazuje na dílčí aspekty, které ji ovlivňují. Třetí celek předkládá rozbor literatury. Metodologicko-empirická je věnována přiblížení metodologie výzkumu práce a zjištěným datům. Obsahuje zdůvodnění výběru použitých metod, seznámení s kvalitativním výzkumem a řízeným rozhovorem, představení zkoumaného vzorku a popis a analýzu zjištěných dat. Na závěr diskutuje o vhodnosti použití dotazníku pro hloubkový výzkum a o případném jiném využití této práce.
This bachelors work has been created with the purpose of answering the question: "How can we increase the efficiency of fieldwork methods?". This has been answered by creating a qualitative questionnaire aimed at geography teachers at grammar schools, and also a pilot research has been contemplated. Conceptually, this work is split into two parts: theoretical part and methodological-empiric part: The Theoretical part. This is divided to three units. The first unit explains the content of the main terms connected with field geography education. It offers different variations of field education and the reader is introduced to meanings and benefits of this educational style for students. The second unit deals with the term "education efficiency and gives its possible homonyms and synonyms. By means of efficiency scheme and education levels it refers to the particular aspects which influence it. The third unit is focused on literature analysis. The Methodological-empiric part. This is inscribed to a closer approach of methodology of research work and collected data. It contains an explanation of a selection of used methods: introduction of qualitative research and controlled interview; and introduction of surveyed sample and analysis of the data. In the conclusion we discuss the pertinence of questionnaire, and...