Studium polymorfismů luteinizačního hormonu a jeho receptoru ve vztahu k rozvoji ovariálního hyperstimulačního syndromu
Study of luteinizing hormone's and its receptor's polymorphisms in relation to development of ovarian hyperstimulation syndrome
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/36560Identifiers
Study Information System: 98189
Collections
- Kvalifikační práce [18575]
Author
Advisor
Referee
Schierová, Michaela
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Molecular Biology and Biochemistry of Organisms
Department
Department of Genetics and Microbiology
Date of defense
9. 6. 2011
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
ART, folikuly stimulující hormon, FSH receptor, in vitro fertilizace, luteinizační hormon, LH receptor, polymorfismy, ovariální hyperstimulační syndromKeywords (English)
ART, follicle stimulating hormone, FSH receptor, in vitro fertilization, luteinizing hormone, LH receptor, polymorphisms, ovarian hyperstimulation syndromeOvariální hyperstimulační syndrom (OHSS) je iatrogenní komplikací asistované reprodukce (ART), která může ohrozit život pacientky. Je způsobený zvýšenou citlivostí ovariálních receptorů na exogenní gonadotropiny při kontrolované ovariální hyperstimulaci (COH), která je nezbytná pro uvolnění více než jednoho oocytu. Léčba tohoto syndromu je symptomatická, proto je důraz kladen hlavně na prevenci. Cílem současné reprodukční genetiky je najít rizikové markery, pomocí nichž by bylo možné odhadnout citlivost hormonálního receptoru pro luteinizační hormon (LH-R) a receptoru pro folikuly stimulující hormon (FSH-R) ještě před započetím léčby. Individualizací COH by se snížilo riziko nejen OHSS, ale i riziko ukončení COH z důvodu příliš slabé odezvy ovárií. Prozatím jsou ve vztahu k zvýšenému riziku rozvoje OHSS a jeho závažnosti studovány pouze genotypy FSH-R. Cílem dalších studií bude zjistit možný vliv genotypu LH-R a luteinizačního hormonu (LH) na výslednou ovariální odpověď při COH a dalších typech hormonální léčby. Tato bakalářská práce shrnuje dosavadní poznatky o možné spojitosti polymorfismů LH a LH-R s OHSS v návaznosti na výsledky získané o FSH-R.
Ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) is an iatrogenic complication in an assisted reproduction (ART), which can threaten the life of the patient. It is caused by an increased sensitivity of ovarian receptors to exogenous gonadotrophins during controlled ovarian hyperstimulation (COH) that is necessary for induction more than one oocyte. Treatment for this syndrome is symptomatic hence the emphasis is primarily on the prevention. The purpose of current reproduction genetics is to find risk markers, by which it could be possible to assess the sensitiveness of a hormonal receptor for luteinizing hormone (LH-R) and a receptor for follicle stimulating hormone (FSH-R) just before the start of the therapy. Individualization of the COH would decrease the risk of both, the OHSS, and the risk of canceling the COH through a poor ovarian response. Temporary, only FSH-R genotypes are studied in relation to an increased risk of OHSS and its severity. The aim of further studies is an ascertaining the possible impact of LH-R's and the luteinizing hormone's (LH) genotype on the final ovarian response during COH and other types of hormonal treatment. This bachelor's work summarizes the present knowledge of the possible connection of LH's and LH-R's polymorphisms to OHSS in continuum to findings gained about FSH-R.