Každodennost v zajateckých táborech Rakouska-Uherska za 1. světové války a jejich obraz v deníku Alessandra Pennasilica
The every day life in k.u.k. Kriegsgefangenenlager of Austria-Hungary during the World War I. based on the diary of Alessandro Pennasilico
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/34624Identifiers
Study Information System: 68452
Collections
- Kvalifikační práce [23729]
Author
Advisor
Referee
Horčička, Václav
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Theatre Studies - History
Department
Institute of General History
Date of defense
17. 9. 2010
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Tato práce se zabývá každodenností zajateckých táborů Rakouska-Uherska za první světové války a jejich obraZelTI v deníku italského zajatce Alessandra Pennasilica, jenž demonstruje jeden z možných osudů italských vojáků po bitvě II Caporetta. Samostatná práce je rozdělena do tří hlavních tematických kapitol. První kapitola pojednává o příčině vstupu Itálie do války a o poměru sil mezi italským a rakousko-uherským vojskem. Dále o vývoji situace na sočské frontě a následném průlomu fronty u Caporetta, v jehož rámci se odehrála bitva na Monte Ragogni, při níž byl zajat autor deníku Alessandro PennasiIico. Druhá kapitola pojednává o historickém vývoji zajateckých táboru až po první světovou válku a o příčinách vzniku mezinárodních smluv, které se snažili otázku podmínek zajetí řešit. Zabývám se zde také vztahem italského státu ke svým zajatým vojákům a na jejich osud po dvanácté sočské bitvě. Jako vzorový přfklad uvádím jeden z největších zajateckých táboru Sigmundsherberg. Závěrečná kapitola je zaměřena na konkrétní osud Alessandra PennasiIica, jako italského vojáka brigády Bologna i jako válečného zajatce zajateckého tábora v Milovicích. Na závěr přikládám překlad jeho deníku, který si během zajetí vedl, a v němž je jeho subjektivní pohled konfrontován s událostmi na frontě i na politické scene.
This w'ork deals with the every-day life in k. u.k. Kriegsgefangenenlager of Austria-Hungary during W orld War 1. and their picture in the diary of Alessandro Pennasilico, who demonstrates one of possible destinies of Italian soldiers after Caporetto battle. This work is divided into three main thematic chapters. The first chapter deals with tbe reasons of Italy for enter in war and about rate of powers between Italian and Austro-Ungarian army, forth with development of situation on Isonzo front and following break-through at Caporetto. The second chapter deals with the historical development of war prisoners camps till Great War and with reasons for creation of international agreements, which tried to solve question af captivity. Also I deal with relationship of Italian state to its captured soldiers and with their destiny after the twelfth Isonzo battle. As example is mentioned one of the biggest prisoners camps Sigmundsherberg. The final chapter is focused on concrete destiny of Alessandro Pennasilico as of Italian soldier of Bologna brigade and as of war prisoner in prisoner' s camp in Milovice as weB. At the end id added translation of his diary, which he wrote during his captivity and which is his subjective point of view confronted with events on front and on political scene.