Sociální a zdravotní služby pro sexuální pracovnice v hl. m. Praze; stávající a chybějící
Social and Health Services For Sexual Workers in Capital Prague; Existing and Missing
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/32740Identifiers
Study Information System: 96567
Collections
- Kvalifikační práce [21700]
Author
Advisor
Referee
Dvořáček, Jiří
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Social Work
Department
Department of Social Work
Date of defense
7. 6. 2011
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Prostituce, sexuální pracovnice, sociální a zdravotní služby, sociální práce, párování služeb a zakázkyKeywords (English)
Prostitution, sex workers, social and health services, social work, matchingDiplomová práce se zaměřuje na zjištění stavu poskytovaných služeb sexuálním pracovnicím v České republice a zejména pak v hl. m. Praze. Popisuje jednotlivé typy služeb, vymezuje prostituci, její legislativní ukotvení, historický vývoj přístupů společnosti k problematice, teoretické přístupy v sociální práci se zaměřením na párování zakázky a služby. V rámci praktické části je pak realizováno šetření mezi sexuálními pracovnicemi a sociálními pracovnicemi. Zaměřuje se na zjištění problematických oblastí sexuálních pracovnic, zda na ně adekvátně reagují služby, případně jaká služba ve výčtu chybí. V závěru jsou vyhodnoceny odpovědi respondentek z obou skupin a vytvoření hypotéz o stavu služeb a vyvození možných výstupů pro praxi. Klíčová slova Prostituce, sexuální pracovnice, sociální a zdravotní služby, sociální práce, párování služeb a zakázky.
This thesis focuses on the findings of sex workers provided services in the Czech Republic and especially in the capital city Prague. It describes the different types of service, defines prostitution, its legislative basis, the historical development of approaches to the problems, and also theoretical approaches in social work focusing on the matching needs and service contracts. The practical part is then implemented survey among sex workers and district social workers. It aims to identify problem areas of sex workers, whether services adequately respond to them, or what service is in the list of missing. Finally, respondents' answers are evaluated from both groups and to create hypotheses about the "state service" and to draw the possible outcomes for practice. Keywords Prostitution, sex workers, social and health services, social work, matching.