Vážení uživatelé, z důvodu údržby bude Digitální repozitář UK od 16:15 do cca 16:30 dočasně nedostupný. Ukončete prosím práci a odhlašte se ze systému. Děkujeme za pochopeni. || Dear CU Digital Repository users, the repository system will be going down for regular maintenance from 4:15 to approx. 4:30 PM.. Please save your work and logout. Thank you for your undestanding.
Černošská otázka na Kubě a ve Spojených státech v 60. letech 20. století
Racial problems in Cuba and the USA during 60s in the 20th century
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/26294Identifiers
Study Information System: 82434
Collections
- Kvalifikační práce [23975]
Author
Advisor
Referee
Křížová, Markéta
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Latin American and Iberian Studies
Department
Centre for Ibero-American Studies
Date of defense
4. 2. 2010
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Good
Tématem diplomové práce je černošská otázka na Kubě a ve Spojených státech v 60. letech 20. století. Jejím cílem je analyzovat řešení černošské otázky na pozadí historických událostí v obou zemích a následnou komparací velmi odlišných přístupů najít body vzájemného ovlivňování a prolínání. Na počátku 60. let minulého století Fidel Castro prohlásil, že na Kubě rasismus neexistuje, zatímco v USA v této době ještě platily přísné segregační zákony. Prezident John F. Kennedy musel vyřešit otázku občanských práv Afroameričanů a zároveň řešit problémy zahraniční politiky, které se objevily s nástupem bolševismu. Černošská otázka se stala účinnou pákou na poli zahraniční politiky, především pro Castrovu revoluční vládu, která ji použila k vlastní obhajobě proti negativní kampani vedené severoamerickou vládou. Historická analýza je provedena jednotlivě na Kubě i v USA od zrušení otroctví, kdy byla černošská menšina v obou zemích osvobozena a začala její integrace do většinové společnosti. Práce je pro lepší přehlednost rozdělená do čtyř kapitol. Při psaní jsem využila metody, které se běžně využívají v práci historika, jako je analýza historiografie a logicko-historická metoda.
This masters thesis discourse analyzes the racial problems in Cuba and the USA during the 1960s. The main goal of this thesis is to analyze racial problems in Cuba and the USA during the 1960s while referencing the historical background of both countries and then comparing these results in order to find their appropriate influences. At the beginning of the 1960s, Fidel Castro claimed that racism was a nonissue in Cuba's society while in the USA there were still segregation laws discriminating against African Americans. President John F. Kennedy had to solve the racial problem while there was a new Soviet threat on the international field. Cuban authorities soon realized that African Americans could be a valuable ally and that racism was a formidable political weapon to combat the negative campaign waged by the U.S. press against the revolutionary government. Historical analysis is done differently in Cuba than in the USA with regard to the abolishment of slavery when negroes found their own liberty and assimilated into the mainstream population. For further understanding this master thesis discusses this separately in four chapters. I applied casual historical methods normally used by historians in their writing as historiography analysis and logical-historical methods.