Prognostický odhad potřebné kapacity zařízení s péčí o seniory v okrese Nový Jičín do roku 2030
Prognostic estimate of needed capacity of facilities providing care for elderly in Nový Jičín District until the year 2030
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/25974Identifikátory
SIS: 85706
Kolekce
- Kvalifikační práce [20130]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Burcin, Boris
Fakulta / součást
Přírodovědecká fakulta
Obor
Demografie
Katedra / ústav / klinika
Katedra demografie a geodemografie
Datum obhajoby
31. 5. 2010
Nakladatel
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
péče o seniory, zařízení, kapacity, prognózy, Nový JičínKlíčová slova (anglicky)
elderly, care, facilities, capacity, forecast, Nový JičínHlavním cílem diplomové práce je odhadnout vývoj potřebné kapacity v domovech pro seniory a v domech s pečovatelskou službou v okrese Nový Jičín. Časovým horizontem byl zvolen rok 2030. Pomocí terénního šetření byly popsány stávající zařízení v daném okrese a věková a pohlavní struktura jejich klientů. Byly odhadnuty podíly klientů zařízení z reálné populace okresu podle věku. Důležitou součástí práce je prognóza vývoje obyvatelstva okresu, která je založena na jeho předchozím populačním vývoji, který je v samostatné kapitole porovnán s vývojem obyvatelstva Moravskoslezského kraje a České republiky. Odhad potřebné kapacity výše jmenovaných zařízeních potom propojuje představy o budoucím vývoji věkové struktury seniorů a současné vybavenosti okresu zařízeními s péčí o seniory. Práce obsahuje také vývoj zařízení s péčí o seniory v ČR a analýzu faktorů, které mohou poptávku po zařízeních ovlivnit.
The main aim of the thesis is to estimate a needed capacity of nursing homes and houses with home help services in the district Nový Jičín. The year 2030 was chosen as a time horizon. Current facilities, age and sex structure of their users in this district were described by means of field inquiry. The proportion of users of facilities was estimated from real population of the district at specific age. Important part of the thesis is a forecast of population growth of the district, which was based on the previous population development there. This trend was compared with population development in Moravian-Silesian region and in the Czech Republic as a whole in the special chapter. The estimate of needed capacity of above-mentioned facilities connects the forecast of the future development of age structure of elderly with contemporary availability of the facilities providing care for elderly. The thesis also describes the development of facilities providing care for elderly in the Czech Republic, furthermore it analyses the factors that can influence demand for these facilities.