Molekulárně biologické aplikace v archeologickém a antropologickém kontextu
Molecular Genetic Applications in Archaeological and Anthropological Context
rigorózní práce (UZNÁNO)
Důvod omezené dostupnosti:
Přílohy práce nebo její části jsou nepřístupné v souladu s čl. 18a odst. 7 Studijního a zkušebního řádu Univerzity Karlovy v Praze ve spojení s čl. 9 opatření rektora č. 6/2010.
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/24820Identifikátory
SIS: 98101
Kolekce
- Kvalifikační práce [20084]
Autor
Fakulta / součást
Přírodovědecká fakulta
Obor
Antropologie a genetika člověka
Katedra / ústav / klinika
Katedra antropologie a genetiky člověka
Datum obhajoby
4. 5. 2010
Nakladatel
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaJazyk
Čeština
Známka
Uznáno
Cílem dizertační práce bylo zavedení laboratorního protokolu na izolaci a analýzu aDNA (ancient DNA). Studiem tří rozdílných souborů jsme se pokusili molekulárně biologickými metodami určit pohlaví, příbuznost a potvrdit přítomnost patogenu na kostře zemřelých lidských jedinců. V průběhu vzniku této dizertační práce byly vyvíjeny nové postupy, které se neustále vylepšovaly a optimalizovaly. Díky těmto postupům bylo možné u 78,7 % nedospělých jedinců pohřebiště v Mikulčicích (9. století) určit pohlaví. Výsledky genetického přístupu byly konfrontovány s výsledky morfologické analýzy. Zajímavým výsledkem bylo výrazně vyšší zastoupení mužského pohlaví. Také bylo možné detekovat aDNA druhu Mycobacterium leprae na kostrách dvou jedinců naleziště v Žatci (13. století) a nepřímo tak potvrdit vztah mezi kostními deformitami a onemocněním leprou a upřesnit dataci výskytu tohoto onemocnění na našem území . Bohužel ne všechny stanovené cíle byly naplněny. Zavedeným protokolem pro odhalení možného příbuzenského vztahu nebylo možné získat dostatek informací pro jeho určení a existence dvojhrobů na našich pohřebištích tak nebyla objasněna. Všechny zavedené metodiky a nabyté zkušenosti práce s aDNA jsou velmi cenné pro další rozvoj této problematiky na archeologických a antropologických odborných pracovištích.
The aim of our study was to establish a laboratory protocol for isolation and analysis of aDNA (ancient DNA). By studying three different human skeletal collections answers about sex, kinship and presence of pathogenic bacteria were searched. During the course of this thesis new protocols for aDNA study were developed and continuously optimized. We were able to evaluate information about sex of 37 subadult individuals (78.7 %) from Mikulčice settlement cemetery (9th century) and to confirm presence of Mycobacterium leprae on 2 skeletons from Žatec cemetery (13th century). Subadult skeletons examination brought interesting results of extremely higher presence of male individuals. Confirmation of leprosis on skeletal findings provided very useful historical information about this disease presence on our Czech lands. Unfortunately, not all aims were fulfilled. By established protocol for aDNA kinship analysis it was not possible to retrieve sufficient information for explanation of familial relationship of individuals from the same double burial site. All acquired experience and established protocols are very valuable and in future we suppose their full utilization. At the same time, this study will be surely valuable for other archaeological and anthropological institutions.