Selbstaufopferung in Werken von Karolína Světlá, Marie Ebner-Eschenbach und Franziska Kapff-Essenther
Self-Sacrifice in the Works of Karolína Světlá, Marie Ebner-Eschenbach and Franziska Kapff-Essenther
Sebeobětování v dílech Karolíny Světlé, Marie Ebner von Eschenbach a Franzisky von Kapff-Essenther
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/201752Identifikátory
SIS: 276439
Kolekce
- Kvalifikační práce [24991]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Charvát, Filip
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Germánská a severoevropská studia: Germanistika - Český jazyk a literatura
Katedra / ústav / klinika
Ústav germánských studií
Datum obhajoby
16. 6. 2025
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Němčina
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Sebeobětování|literatura 19. století|Karolína Světlá|Marie Ebner-Eschenbach|Franziska Kapff-EssentherKlíčová slova (anglicky)
Literature of the 19th century|Self-Sacrifice|Karolína Světlá|Marie Ebner-Eschenbach|Franziska Kapff-EssentherTématem této bakalářské práce je sebeobětování nacházející se v dílech 19. století s důrazem na jeho analýzu v dílech Karolíny Světlé, Marie von Ebner- Eschenbach a Franzisky von Kapff- Essenther. Pojem sebeobětování je v práci nejdříve představen z různých perspektiv, zejména v rámci náboženského a morálně-filozofického diskurzu s důrazem na jeho historický vývoj. Právě tyto dva přístupy tvoří základ moderního uvažování o daném fenoménu. Následuje jeho rozbor z hlediska národního kontextu a z pohledu genderu. Další část práce se zaměřuje na konkrétní analýzu sebeobětování v prozaických textech Světlé, Ebner-Eschenbach a Kapff- Essenther, a to ve vztahu k předem definovaným typům tohoto motivu. Předkládaná práce si klade za cíl pomocí provedených analýz děl charakterizovat motiv sebeobětování objevující se v těchto dílech a daná díla z perspektivy sebeobětování komparovat.
Subject of this bachelor's thesis deals with the self-sacrifice found in the works of the 19th century with an emphasis on its analysis in the works of Karolína Světlá, Marie von Ebner- Eschenbach and Franziska von Kapff-Essenther. The concept of self-sacrifice is first presented from various perspectives, particularly within religious and moral-philosophical discourse, with emphasis on its historical development. These two approaches form the foundation of modern thinking about this phenomenon. In the next part, the thesis focuses on the analysis of the motive of self-sacrifice found in the prose works of Světlá, Ebner-Eschenbach and Kapff-Essenther, in confrontation with predefined types of this motive. The aim of this thesis is to characterize the motive of self-sacrifice as it appears in the analysed works and to compare these works based on this motive.
