Verifikace prediktivního vztahu rizikových faktorů na ohrožení dítěte
Verification of the Predictive Relationship of Risk Factors on the Child Endangerment
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/188072Identifiers
Study Information System: 250046
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Author
Advisor
Referee
Soukup, Petr
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Sociology
Department
Department of Sociology
Date of defense
29. 1. 2024
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
rizikový faktor, verifikace, hypotéza, ohrožené dítě, elaborace, regresní analýza, korelační analýza, asociace, sociálně-právní ochrana dětí, vyhodnocení rizikaKeywords (English)
risk factors, verification, child at the risk, elaboration, regression analysis, correlation analysis, association, socio-legal protection of children, risk assessmentDiplomová práce zkoumá vztah faktorů, které jsou považované v oblasti sociálně-právní ochrany dětí za rizikové, a ohrožení dítěte, která je zákonným důvodem pro intervenci státu v rodině. Ohrožení dítěte bylo konceptualizováno na základě teorie o traumatizaci dítěte. Rizikové faktory byly identifikovány pomocí komparační analýzy českých a zahraničních nástrojů orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Pro zkoumání vztahů mezi rizikovými faktory a ohrožeností dítěte byl využit tzv. MIMIC model, který umožňuje komplexní testování vztahů mezi několika nezávislými proměnnými a jednou závislou latentní proměnnou, jež je měřena sadou manifestních proměnných, model pracuje rovněž se vzájemnými vztahy mezi nezávislými proměnnými. Testování modelu prokázalo, že rizikové faktory mají velmi rozdílnou míru vlivu na ohrožení dítěte, a že je důležité zohledňovat nejen jejich přímy vliv, ale i zprostředkovaný skrze jiné faktory. Model u několika faktorů prokázal, že na ohrožení dítěte nemají vliv. Z modelu také vyplývá, že je při vyhodnocování situace dítěte dostatečné pracovat pouze s omezenou sadou klíčových faktorů.
The thesis examines the relationship between factors that are considered risky in the area of social and legal protection of children, and the child endangerment, which is a legal reason for a state intervention in the family. The child endangerment was conceptualized based on the child trauma theory. Risk factors were identified by means of a comparative analysis of Czech and foreign instruments of social and legal child protection bodies. The MIMIC model was used to investigate the relationships between risk factors and the child endangerment, which enables comprehensive testing of relationships between several independent variables and one dependent latent variable, which is measured by a set of manifest variables, the model also works with mutual relationships between independent variables. The testing of the model proved that risk factors have a very different degree of influence on the child endangerment, and that it is important to take into account not only their direct influence, but also those mediated through other factors. The model proved that several factors have no influence on the child endangerment. It also follows from the model that it is sufficient to work only with a limited set of key factors when evaluating the child's situation.