Bogomilské hnutí prizmatem historických románů Emilijana Staneva - mezi teologií, historickou (re)konstrukcí a literární fikcí.
The Bogomil movement through the prism of historical novels by Emiliyan Stanev - between theology, historical (re)construction and literary fiction.
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/186698Identifiers
Study Information System: 253982
Collections
- Kvalifikační práce [23975]
Author
Advisor
Referee
Mikulecký, Jakub
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
South East European Studies with specialisation in South Slavic Studies
Department
Department of Ethnology and Central European and Balkan Studies
Date of defense
4. 9. 2023
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
bogomilství|náboženská hereze|Bulharsko|středověk|Emilijan Stanev|historický románKeywords (English)
bogomilism|religious heresy|Bulgaria|middle ages|Emiliyan Stanev|historical novel(česky) Práce se zaměřuje na fenomén bogomilství, tedy na náboženskou herezi, která se objevila v Bulharsku v 10. století. Jejím cílem je poznat bogomilské hnutí nejen jako jev historický, nýbrž také jej poodhalit ve světle teologie a zejména pak prizmatem tři "historicko-filozofických próz" významného bulharského spisovatele Emilijana Staneva. V úvodu je podrobněji nastíněn záměr práce, následován historickým exkurzem do bulharského středověku. Další tři kapitoly detailně analyzují kompozici jednotlivých próz. V závěrečné části jsou shrnuty získané poznatky s důrazem na literární obraz bogomilství v Stanevově díle, který je srovnáván s jinými pohledy na bogomilství v Bulharsku.
(in English): The work focuses on the phenomenon of Bogomilism, a religious heresy that emerged in Bulgaria in the 10th century. Its goal is to understand the Bogomil movement not only as a historical occurrence but also to uncover it through the lens of theology and particularly through the prism of three "historical-philosophical prose" works by the significant Bulgarian writer Emiliyan Stanev. The introduction outlines the purpose of the work in more detail, followed by a historical overview of medieval Bulgaria. The following three chapters thoroughly analyze the composition of each of Stanev's prose works. In the concluding section, the acquired knowledge is summarized, with an emphasis on the literary portrayal of Bogomilism in Stanev's works, which is compared with other perspectives on Bogomilism in Bulgaria.