Proměna postavení nevysídlených Němců v Československu v letech 1945-1953.
The changes of the position of unexpelled Germans in Czechoslovakia 1945-1953.
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/184146Identifiers
Study Information System: 258548
Collections
- Kvalifikační práce [18347]
Author
Advisor
Referee
Šmidrkal, Václav
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Czech-German Studies
Department
Department of German and Austrian Studies
Date of defense
6. 9. 2023
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Němci, Poválečné období, Nucené vysídlení, Osídlení pohraničí, Československá republika, Komunistická strana ČeskoslovenskaKeywords (English)
Germans, Post-war period, Expulsion, Settlement of the Borderlands, Czechoslovak Republic, Communist Party of CzechoslovakiaV poválečném období byla Československá republika vystavena mnohým problémům a náročným změnám. Jeden z nejtěžších úkolů spočíval především v její obnově, jež měla vést k vytvoření národního státu bez německé menšiny. Celá záležitost se ovšem nejevila jednoduše a narážela na četné komplikace. I když byl poválečný cíl nakonec prohlášený za úspěšný, nebyl dokončen zcela kompletně. Přes veškerá opatření zůstala po roce 1946 v Československu část nevysídlených Němců. Způsob, jakým se k nim přistupovalo, závisel na mnoha faktorech. Souhrnně se však nevysídlení Němci stále nacházeli na okraji společnosti. Jejich postavení se v období třetí republiky postupně měnilo, rozhodující zvrat však nastal poté, kdy Komunistická strana Československa upevnila v únoru roku 1948 svoji moc. Aby se naplnily motivy a ideály nového režimu, musel se změnit i dosavadní přístup k Němcům, kteří v Československu zůstali. Práce se zaměřuje na časové období od konce druhé světové války a mapuje proměnu postavení nevysídlených Němců dle historicky podmíněných událostí až do roku 1953. Porovnává postoje k Němcům v politickém systému třetí Československé republiky a v komunisticky ovládané Československé republice po roce 1948 a zkoumá případné rozdíly.
In the post-war period, the Czechoslovak Republic was subject to many difficulties and demanding changes. One of the most important tasks was connected to the renewal, which lead to the request to create a nation state without a German minority. However, the whole issue was not quite simple and encountered many complications. Although the post-war goal was eventually declared as a success, it was not entirely accomplished. In spite of all efforts, a part of the Germans remained in Czechoslovakia after the main expulsion. The approach to the Germans was influenced by many circumstances, but overall, the unexpelled Germans were still marginalized. The situation of these Germans in the period of the third Czechoslovak Republic changed slowly over time, but the decisive change came after the Communist Party of Czechoslovakia consolidated its power in February 1948. In order to fulfil the aims and ideals of the new regime, the previous approach to the Germans who remained in the Czechoslovakia had to be modified. This thesis focuses on the time period after the end of the Second World War and maps the transformation of the status of the unexpelled Germans according to historically determined events until 1953. It compares the attitudes towards Germans in the political system of the third Czechoslovak...