Psychosociální podpora pro rodinu duševně nemocného
Psychosocial support for the family of the mentally ill
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/174993Identifiers
Study Information System: 234594
Collections
- Kvalifikační práce [23201]
Author
Advisor
Referee
Matoušek, Oldřich
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Social Work
Department
Department of Social Work
Date of defense
14. 6. 2022
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Schizofrenie|rodina|rodinný systém|podpora rodiny|systém péče o duševně nemocné|deinstitucionalizace|destigmatizaceKeywords (English)
Schizophrenia|family|family system|family support|mental health system|deinstitutionalization|destigmatisationV bakalářské práci vycházím z následujících předpokladů. Rodina je důležitým faktorem v procesu uzdravení, a proto je dobré ji vhodně zapojit do péče o duševně nemocné. Ale i rodina potřebuje podporu, protože může být v krizi vlivem duševní nemoci jejího člena. Protože spektrum duševních nemocí je široké, rozhodla jsem se, že pro lepší pochopení problému toto spektrum zúžím a zaměřím se jen na schizofrenii. A to proto, že patří mezi nejčastější závažná duševní onemocnění a je jednoznačně diagnostikovatelná. V teoretické části své práce se budu věnovat rodině jako systému, jejím funkcím a také tomu, jak schizofrenie může tento systém narušit. Popíšu systém péče o duševně nemocné a dostupné formy podpory rodině. V praktické části povedu rozhovory se sociálními pracovníky v komunitních týmech a centrech pro duševně nemocné. Z rozhovorů posoudím, jakým způsobem podporují rodinu. Vyhodnotím, zda považují za důležité rodinu nejen zapojit do práce s klientem, ale také ji podpořit v jejích potřebách a obtížných situacích, které způsobuje duševní nemoc jejího člena. Klíčová slova: Schizofrenie, rodina, rodinný systém, podpora rodiny, systém péče o duševně nemocné, deinstitucionalizace, destigmatizace.
In my bachelor's thesis, I worked under the assumption that the family is an essential factor in the healing process, so it is good to involve the family in this process. At the same time, the family may be in crisis due to the mental illness of their member. Because the spectrum of mental illnesses is wide, I decided to focus on schizophrenia to make it easier to understand the problem. Schizophrenia is one of the most common serious mental illnesses, and it is clearly diagnosable. In the theoretical part of my work, I will focus on the family as a system, its functions, and how schizophrenia can disrupt this system. I will describe the mental care system and available forms of support to the family. In the practical part, I will interview social workers in community teams and centres for the mentally ill. From the interviews, I will evaluate how they support the family and whether they consider it important not only to involve the family in work with the client but also to support it in its needs and difficult situations caused by the mental illness of its member. Key words: Schizophrenia, family, family system, family support, mental health system, deinstitutionalization, destigmatisation.