Proměna Detroit Police Department v kontextu socio-ekonomické situace města Detroit od 60. do 80. let
Transformation of Detroit Police Department in the Context of City of Detroit's Socio-Economic Situation from 1960s to 1980s
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/173363Identifiers
Study Information System: 225692
Collections
- Kvalifikační práce [18347]
Author
Advisor
Referee
Pondělíček, Jiří
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
International Area Studies
Department
Department of North American Studies
Date of defense
6. 6. 2022
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Good
Keywords (Czech)
policie, militarizaceKeywords (English)
police, militarizationReforma policejních složek ve městě Detroit amerického státu Michigan, je fenomén sahající zhruba do počátku 60. let 20. století. Jedná se o fenomén charakterizující organizování a fungování policejních složek alternativními způsoby, kdy se policie odklání od komunitního policejního dozoru k různým programům, které mají za cíl rychlé snížení kriminální aktivity. K tomu jsou často využívány federální prostředky, ať už finančních, nebo zákonných rámců. Tyto legislativní rámce umožnují například spolufinancování lokálních policejních složek s pomocí federální vlády nebo převedení vojenského vybavení v rukou civilních bezpečnostních složek, a jejich nakládaní s těmito prostředky. Avšak dojem veřejnosti z tohoto fenoménu může být ale různý. Policie jakožto civilní bezpečnostní složka se díky tomto fenoménu dostává nebezpečně blízko k definici a fungování vojenských ozbrojených složek. Toto může vést k dojmu splynutí těchto dvou složek. Fenomén se tedy věnuje tomu, zda se jedná o policii užívající vojenské postupy, či se z policie naopak stává další ozbrojená složka s represivním fungováním.
The reform of police forces in Detroit, Michigan, USA, is a phenomenon dating back to the early 1960s. This phenomenon characterizes the organization and operation of police forces in alternative ways, with the police moving away from community police supervision to various programs with the goal of rapidly reducing criminal activity. To do this, federal funds are often being used, whether from financial or legal frameworks. These legislative frameworks allow, for example, the co-financing of local police forces with the help of the federal government. Another example could be the transfer of military equipment into the hands of civilian security forces and their management. However, the public's impression of this phenomenon may be different. Due to this, the police, as a civilian security force, are getting dangerously similar to the definition of military armed forces. This may lead to the impression that the two forces are merging. The phenomenon is therefore concerned with whether it is the police using military methods or the police becoming another armed unit, with a repressive functioning.