European Central Bank Digital Currencies: Lessons from Central Bank Experiments and Scenario Analysis
Digitální měny Evropské centrální banky: Poučení z experimentů centrální banky a analýzy scénářů
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/172394Identifiers
Study Information System: 229461
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Advisor
Referee
Havránek, Tomáš
Ramesh, Sangaralingam
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
International Masters in Economy, State and Society with specialisation in Economy and Business
Department
Department of Russian and East European Studies
Date of defense
22. 6. 2021
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
English
Grade
Very good
Keywords (Czech)
centrálních bank v ohledu digitálních měn, CBDC, Měnová politika, finanční stabilita, centrální banka, kryptoměnaKeywords (English)
Central Bank Digital Currency, CBDC, Monetary Policy, Financial Stability, Central Bank, CryptocurrencyDramatický narůst popularity kryptoměn, jako je například Bitcoin, podnítil výzkum centrálních bank v ohledu digitálních měn (CBDC). Posuzovány budou experimenty klíčových centrálních bank a R-CBDC. Od samého začátku bylo zjištěno, že centrální banky pokrokové ekonomiky jako je například Federální rezerva, Evropská centrální banka nebo Švýcarská národní banka jsou méně nakloněné k používání R-CBDC z důvodu již zavedených maloobchodních systémů a smluv s nimi. Dle zmíněných bank už jsou tyto systémy rychlé a efektivní, tudíž by začlenění R-CBDC nemuselo být až tak výhodné. Finanční začleňování a sledovatelné platebních systémy jsou tedy méně atraktivní právě u těchto centrálních bank a pokrokové ekonomiky, kvůli obávám ze ztráty důvěryhodnosti, pokud by se CBDC prokázalo jako úspěšné. Na prozkoumání vlivů R-CBDC na finanční stabilitu a měnovou politiku jako takovou byla použita analýza scénářů. Výsledky prokázaly, že zavedení CBDC v jakékoli podobě by stále mělo pozitivní dopad na zkoumané aspekty. Tyto výsledky jsou nejenom pozitivnější, než-li ty uvedené v soudobé literatuře, ale navíc apelují na centrální banky pokračovat v průzkumu na danou problematiku. Nakonec bylo zjištěno, že schopnost ECB začlenit CBDC je nejistá. Avšak právě rizika tradiční měnové politiky a bankovních systémů by měly být ty, jež...
The dramatic increase in popularity of cryptocurrencies like Bitcoin has motivated central banks to research central bank digital currencies (CBDC). The key central bank R-CBDC experiments are reviewed. It is found that central banks of advanced economies like the Federal Reserve, European Central Bank and Swiss National Bank are relatively less motivated to issue R-CBDC. This is because current retail payment systems and settlements are already fast and efficient and the advantages of R-CBDC may not be as large as initially expected. Financial inclusion and need for traceable payment systems is less attractive in advanced economies and central banks would lose credibility if CBDC were implemented unsuccessfully. A scenario analysis is used to explore the implications of R-CBDC on financial stability and monetary policy. The results show that CBDC implementation in all scenarios is expected to positively impact financial stability and monetary policy. Results from the scenario analysis are more optimistic than the literature and urges central banks to continue their research. Finally, it is found that ECB's ability to issue CBDC is uncertain. The risks to traditional monetary policy tools and banking system should encourage both to become more efficient and focus on the needs of users.