Nesporná řízení v komparativním pohledu
Non-contentious Civil Proceedings in Comparative Perspective
rigorous thesis (RECOGNIZED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/170949Identifiers
Study Information System: 239474
Collections
- Kvalifikační práce [12895]
Author
Referee
Zvára, Michael
Faculty / Institute
Faculty of Law
Discipline
Law and Jurisprudence
Department
Department of Civil Law
Date of defense
16. 12. 2021
Publisher
Univerzita Karlova, Právnická fakultaLanguage
Czech
Grade
Recognized
Keywords (Czech)
Nesporné řízení, rozlišování sporného a nesporného řízení, diferenciační kritéria nesporného řízení, zákon o zvláštních řízeních soudních, freiwillige Gerichtsbarkeit, Außerstreitverfahren, Außerstreitgesetz (AußStrG), Gesetz über das Verfahren in Familiensachen und in den Angelegenheiten der freiwilligen Gerichtsbarkeit (FamFG)Keywords (English)
Non-contentious civil proceedings, distinction between contentious and non- contentious jurisdiction, differentiation criteria for non-contentious civil proceedings, Code on Special Court Proceedings, freiwillige Gerichtsbarkeit, Außerstreitverfahren, Außerstreitgesetz (AußStrG), Gesetz über das Verfahren in Familiensachen und in den Angelegenheiten der freiwilligen Gerichtsbarkeit (FamFG)v českém jazyce Disertační práce se zaměřuje na právně-teoretické vymezení nesporného řízení dle nejvýznamnějších českých, rakouských a německých právně-teoretických koncepcí, na základě kterých jsou pak stanovena stěžejní diferenciační kritéria pro odlišování sporného a nesporného řízení. V návaznosti na vymezená kritéria je pak v druhé části disertační práce posuzována povaha konkrétních typů řízení projednávaných dle zákona o zvláštních řízeních soudních, a dále pak řízení, která jsou projednávána dle občanského soudního řádu a o jejichž povaze nepanuje v právní teorii jednotný názor. Povaha posuzovaných řízení je taktéž porovnávána (umožňuje-li to úprava dané matérie) se stávající německou a rakouskou právní úpravou a se závěry o jejich sporné či nesporné povaze v rovině právně-teoretické. Jednotlivé typy nesporných řízení jsou rozděleny celkem do čtyř skupin: (i) klasické jádro nesporných řízení, (ii) nesporná řízení, jejichž projednání v režimu sporného řízení je ze své podstaty vyloučeno, (iii) nesporná řízení, jejichž projednání v režimu sporného řízení je nevhodné, a v neposlední řadě (iv) tzv. hraniční případy stojící na pomezí sporného a nesporného řízení. V návaznosti na provedené posouzení jsou pak v závěru práce shrnuty taktéž úvahy de lege ferenda.
v anglickém jazyce The dissertation focuses on the legal-theoretical definition of non-contentious civil proceeding according to the most important Czech, Austrian and German legal-theoretical conceptions, on the basis of which the key differentiation criteria for distinction between contentious and non- contentious jurisdiction are determined. Based on the defined criteria, the second part of the dissertation assesses the nature of proceedings dealt with under the Act on Special Judicial Proceedings, as well as the nature of proceedings dealt with under the Act on Civil procedure code, about which there is no unified opinion in legal theory. The nature of the proceedings is also compared (if the regulation of the given issues allows it) with the current German and Austrian legislation and with the conclusions about their contentious and non-contentious nature on a legal-theoretical level. The particular types of non-contentious civil proceedings are divided into four groups: (i) the classic core of non-contentious civil proceedings, (ii) non- contentious civil proceedings, whose subordination to regime of contentious civil proceedings is inherently excluded, (iii) non-contentious civil proceedings, whose subordination to regime of contentious civil proceedings is inappropriate, and last but not...