Postoj státu k dobrovolníkům
State Approach to Volunteers
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/170548Identifiers
Study Information System: 61043
Collections
- Kvalifikační práce [18347]
Author
Advisor
Referee
NÁHRADNÍ, OPONENT
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Public and Social Policy
Department
Department of Public and Social Policy
Date of defense
20. 6. 2008
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
dobrovolník, dobrovolnická služba, dobrovolnictví, zákon č.198, 2002 Sb, občanská společnost, postindustriální společnost, nezaměstnanost, sociální inkluze, podpora státuKeywords (English)
volunteer, voluntary service, volunteerism, Act on Voluntary Service 198, 2002, civil society, postindustrial society, unemployment, social inclusion, state supportDiplomová práce "Postoj státu k dobrovolníkům" pojednává o vývoji vztahu státu k dobrovolnickým aktivitám v české společnosti se zřetelem na období od roku 1989. Vychází ze zasazení dobrovolnictví do kontextu postindustriální společnosti, která nás nutí revidovat hodnotové orientace, možnosti trhu práce, přístup k celoživotnímu vzdělávání a úroveň sociální koheze. Věnuje se analýze přístupu státu (v roli podporovatele) k fenoménu dobrovolnictví a z toho vyplývajícímu postavení dobrovolníků v české společnosti a zaměřuje se na kroky, které byly učiněny ze strany státu na podporu dobrovolnictví. Vychází z analýzy statistický dat, která se týkají charakteru organizací a projektů, jež jsou státem podporovány v rámci zákona 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě. Dále představuje porovnání problematických oblastí české legislativy dobrovolnictví s polskou a maďarskou právní úpravou dobrovolnické služby. Nakonec navrhuje kroky a opatření, která by mohla být v českém prostředí využita k další podpoře dobrovolných aktivit.
The diploma thesis "State Approach to Volunteers" deals with the evolution of the state's relationship to voluntary activities in Czech society, with an emphasis on the period since 1989. The starting point is the setting of volunteerism into the context of postindutrial society, which urges us to revise our values orientation, the possibilities of the labour market, our access to life-long education and our level of social cohesion. The essay pays attention to the analysis of the state's approach to the phenomena of volunteerism (in the role of a supporter) and to the resulting position of volunteers in Czech society, stressing the steps that were made to support volunteerism by the state. It analyses the statistical data that deals with the characteristics of organisation, and the projects that have been supported in connection with the Act on Voluntary Service 198/2002. Further, it presents a comparison of the problematic fields of Czech legislation on volunteering with the Polish and Hungarian legislation on volunteering. Finally, it suggests steps and arrangements that could be used in the further support of voluntary activities in the Czech environment.