Proměna role člověka nemocného schizofrenií v rodině po vzniku nemoci a v jejím průběhu
A role's change of a person suffering from schizophrenia in the family from the start of a disease and during its course
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/16951Identifiers
Study Information System: 61221
Collections
- Kvalifikační práce [23974]
Author
Advisor
Referee
Probstová, Václava
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Social Work
Department
Department of Social Work
Date of defense
9. 9. 2008
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Moje bakalářská práce se zabývá proměnou role člověka se schizofrenií v rodině. Popisuje průběh onemocnění od samého začátku, když nemoc přichází, její možné projevy. Zabývám se tím, jaké změny vnáší nemoc do fungování rodiny, jak se s nemocí vyrovnávají rodiče nemocného schizofrenií i sám pacient, jaké postoje si vůči nemoci mohou utvářet. Všímám si toho, jak může změna náhledu na nemoc pomoci při dalším vytváření stabilního a podpůrného rodinného prostředí a konkrétně popisuji praktické kroky, jak mohou rodiče nemocnému pomáhat. Pozornost jsem věnovala také službám pro rodinné příslušníky, které jim mohou poskytnout oporu a potřebné informace. V poslední části popisuji ve stručnosti služby pro nemocné, které jim mohou pomoci k osamostatnění se a nalezení vlastního smyslu života. Praktickou část mé práce tvoří kvalitativní výzkum, který jsem realizovala polostandardizovanými rozhovory s nemocnými a jejich rodiči, doplněný o dvě kazuistiky.
The bachelor paper deals with a family role's change of a person suffering from schizophrenia from the start of a disease and during its course. It describes a development of the disease, its possible symptoms in its beginning and in the next phases. The main part is dedicated to a family of a person suffering from schizophrenia. It deals with a perception of the disease by a patient and his parents and with changes that are brought to a family life by the disease. An attention is paid to what attitudes to the disease can be adopted by both a patient and parents and what contributes to a change in perspective on the disease and to creation of a supportive and stabilizing family environment. A sufficient amount of information provided by specialists and answers to questions that parents need to know, this is a necessity confirmed by a qualitative research that was carried out by a method of semi-standardized interviews. There are two casuistries in the practical part of the bachelor paper.