Dopad péče o člověka s demencí na vnímání stáří a stárnutí
The impact of caring for a person with dementia on the perception of old age and aging
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/151296Identifiers
Study Information System: 227992
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Referee
Spalová, Barbora
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Sociology
Department
Department of Sociology
Date of defense
20. 9. 2021
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Stáří, demence, kultura třetího věku, koncept sociální imaginace čtvrtého věku, aktivní stárnutí, osobnost, Gilleard a HiggsKeywords (English)
Aging, dementia, Third age culture, the fourth age and the concept of social imaginary, active aging, personhood, Gilleard and HiggsTato práce se zaměřuje na témata stáří, stárnutí a demence. Snaží se zjistit, jak lidé, kteří pečují o blízkého s demencí, konstruují své představy o této nemoci a jak se jejich zkušenost s péčí promítá do jejich představ o stáří a stárnutí. Tato témata jsou rozebírána na pozadí třetího věku, aktivního stárnutí a sociální imaginace čtvrtého věku v pojetí Gillearda a Higgse. Práce ukazuje, jak respondentky tvoří své představy ohledně vlastního stáří v kontextu kultury třetího věku, jaké aspekty stáří považují za nejdůležitější, a naopak co pro ně představuje obraz špatného stáří. Zároveň je v této práci zachycena zkušenost respondentek s péčí o svého rodiče a to, jak na jejím základě konstruují představy o této nemoci. Specifické aspekty nemoci demence jsou rozebírány vkontextu klíčových elementů sociální imaginace čtvrtého věku a jejích nejdiskutovanějších konceptů mezi které patří například koncept osobnosti. Ve zkušenosti s péčí o blízkého s demencí se v rámci jejich dopadů na vztah s rodičem, charakter a potřebu péče odráží problematické aspekty této nemoci, které se i reflektují v strachu z tohoto onemocnění.
This work focuses on the themes of old age, ageing and dementia. It seeks to explore how people who are caring for a loved one with dementia construct their ideas about the illness and how their experience of caring translates into their ideas about old age and ageing. These themes are discussed against the background of the third age, active ageing and the social imagination of the fourth age as conceived by Gilleard and Higgs. The thesis shows how the respondents form their ideas about their own old age in the context of third age culture, what aspects of old age they consider most important, and conversely what constitutes for them an image of a bad old age. At the same time, this thesis captures the respondents' experience of caring for their parent and how they construct ideas about this illness on the basis of this experience. The specific aspects of the disease of dementia are discussed in the context of key elements of the social imaginary of the fourth age and its most debated concepts, including the concept of personhood. The problematic aspects of the disease are reflected in the experience of caring for a loved one with dementia, and reflected in the fear of the disease in terms of their impact on the relationship with the parent, the nature and need for care.