Edvard Beneš: zahraniční politika druhého československého prezidenta a její vývoj v letech 1938-1945
Edvard Beneš: foreign policy of the second Czechoslovak President and its development in 1938-1945
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/110891Identifikátory
SIS: 215687
Kolekce
- Kvalifikační práce [18149]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Šmidrkal, Václav
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Středoevropská komparativní studia
Katedra / ústav / klinika
Katedra německých a rakouských studií
Datum obhajoby
25. 9. 2019
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
Edvard Beneš, zahraniční politika Československa 1938-1945, československo-sovětská smlouva, československá exilová vláda, druhá světová válkaKlíčová slova (anglicky)
Edvard Beneš, foreign policy of Czechoslovakia 1938-1945, Czechoslovak-Soviet treaty, Czechoslovak government-in-exile, World War IIV předložené diplomové práci zkoumám zahraniční politiku Edvarda Beneše v letech 1938-1945. Zahraniční politika Československa je s Benešem úzce spojena, jelikož ji vedl nepřetržitě od roku 1918 až do roku 1948, nejprve z pozice ministra zahraničí a po roce 1935 z prezidentské funkce. Po Mnichovské dohodě však Beneš svou zahraniční politiku značně přehodnotil a z války vyšlo Československo v úzkém svazku se Sovětským svazem bez žádné protiváhy na Západě. Tento obrat, který později vyústil v transformaci Československa v sovětský satelit, je častým předmětem kritiky druhého československého prezidenta. Cílem této práce je analyzovat vývoj zahraniční politiky Beneše od roku 1938 až do roku 1945 a určit příčiny změny zahraničněpolitické orientace Československa. Soustředit se chci především na pozadí určování zahraniční politiky, jelikož Beneš přizpůsoboval své projevy těm, kterým měly být určeny. Dosáhnout toho chci především na základě výzkumu memoárů tehdejších aktérů a dalších dobových dokumentů. Interpretaci těchto pramenů pak budu konfrontovat se sekundární literaturou. V práci se mimo jiné snažím zjistit, zda lze využitím běžně dostupných pramenů dojít k novým a cenným poznatkům.
In this master's thesis I am researching the foreign policy of Edvard Beneš in 1938- 1945. Foreign policy of Czechoslovakia is closely linked to Beneš as he led it continuously since 1918 - first as a minister of foreign affairs and after 1935 as president. Beneš did reassess his foreign policy after the Munich Agreement and Czechoslovakia emerged from the World War II tightly connected to the Soviet Union without any western counterbalance. This shift in foreign policy subsequently led to transformation of Czechoslovakia into Soviet satellite which is frequent subject to criticism of Edvard Beneš. The goal of this thesis is to analyse the development of the second Czechoslovak President's foreign policy in 1938-1945 and to define the causes of the shift in the foreign policy of Czechoslovakia. I will be focusing mainly on the backgrounds of determining the foreign policy since Edvard Beneš' statements depended mainly on the audience. I want to accomplish that based on research of memoirs and many more documents. I will confront my interpretations of the primary sources with views from the secondary sources. One of the goals of this thesis is also to find out if it's possible to draw new and valuable conclusions by researching available primary sources.