Zobrazit minimální záznam

dc.contributorLucie Saicová Římalová, Institute of Czech Language and Theory of Communication, Faculty of Arts, Charles University in Prague, Czech Republic , Lucie.Rimalova@ff.cuni.cz
dc.creatorSaicová Římalová, Lucie
dc.date
dc.date
dc.date
dc.date
dc.date2013
dc.date
dc.date
dc.date
dc.date
dc.date.accessioned2018-05-28T11:04:52Z
dc.date.available2018-05-28T11:04:52Z
dc.date.issued2013
dc.identifierISSN 2336-6702
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/96893
dc.description
dc.description
dc.descriptionThis paper analyses broadly defined negation in early child communication. It offers a semantically based linguistic analysis that studies the interaction between the child and other people (mostly his or her carers). The paper defines negation, discusses the contexts in which it is expressed, and analyses both verbal and nonverbal means of its expression. It observes various facets of negation and the relationship between the different means of expressing it. The analysis is based on a case study of negation in the speech of a Czech speaking boy during his “one word” period, that is, from approximately 12 to 18 months of his age. Both verbal and nonverbal means of expression are studied, but attention is focused on verbal means of expression, such as ne (‘no’), ne ne, and není (‘it/there is not’ etc.), that form a specific system. During the studied period, ne is used to express protest or rejection, ne ne is connected with meanings such as ‘dangerous’ or ‘undesirable’, and není refers to changes of state or perception. The analysis is a part of wider longitudinal research in the language production of Czech speaking children that uses video recordings of the interaction between the child and his or her carers in a natural environment, in some cases combined with a parental diary; the methodology of the video data collection is analogous to that used by a Slovak research group led by D. Slančová.
dc.descriptionStudie je věnována široce vymezené negaci v rané dětské komunikaci. Nabízí sémanticky založenou lingvistickou analýzu interakce mezi dítětem a lidmi v jeho blízkosti, především rodiči. Příspěvek definuje negaci, zabývá se kontexty, v nichž se negace objevuje, a analyzuje verbální i neverbální prostředky jejího vyjádření. Sleduje rovněž rozmanité významové odstíny negace a vztahy mezi různými prostředky jejich vyjádření. Analýza je založena na případové studii negace v projevech česky hovořícího chlapce z tzv. jednoslovného období, tj. přibližně od 12 do 18 měsíců jeho věku. Představuje užívané verbální a neverbální prostředky vyjadřující negaci a soustřeďuje se na prostředky verbální, zejm. ne, ne ne, není, které vytvářejí specifický systém: V analyzovaném období je ne užíváno k vyjádření protestu nebo odmítnutí, ne ne je spojeno s významy jako ‚nebezpečný‘, ‚nežádoucí‘ a není se vztahuje ke změnám stavu nebo smyslových vjemů. Příspěvek je součástí rozsáhlejšího longitudinálního výzkumu jazykových projevů česky hovořících dětí, který využívá videonahrávek interakce mezi dítětem a jemu blízkými osobami v přirozeném prostředí; v některých případech jsou videonahrávky kombinovány s deníkovými záznamy. Metodologie sběru videonahrávek je analogická metodologii užívané slovenskou výzkumnou skupinou vedenou D. Slančovou.
dc.formatpdf
dc.format
dc.format
dc.publisherUniverzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.relation
dc.rights
dc.rights
dc.rightshttp://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
dc.sourceStudie z aplikované lingvistiky - Studies in Applied Linguistics 2013, 4, 2, 7-18
dc.subjectchild speech
dc.subjectchild language
dc.subjectcommunication
dc.subjectlanguage acquisition
dc.subjectlinguistic analysis
dc.subjectmeaning
dc.subjectnegation
dc.subjectdětská řeč
dc.subjectdětský jazyk
dc.subjectlingvistická analýza
dc.subjectkomunikace
dc.subjectnegace
dc.subjectosvojování jazyka
dc.subjectvýznam
dc.titleNegation in Early Child Communication (Remarks on Linguistic Analysis)
dc.title
dc.typetext
dc.typeČlánekcs_CZ
dc.typeArticleen_US
dc.coverage
dc.coverage
dc.coverage
uk.internal-typeuk_publication
dc.description.startPage7
dc.description.endPage18
dcterms.isPartOf.nameStudie z aplikované lingvistiky - Studies in Applied Linguisticscs_CZ
dcterms.isPartOf.journalYear2013
dcterms.isPartOf.journalVolume4
dcterms.isPartOf.journalIssue2


Soubory tohoto záznamu

Thumbnail

Tento záznam se objevuje v následujících sbírkách

Zobrazit minimální záznam


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV