Show simple item record

dc.contributor.advisorBeneš, Milan,
dc.contributor.authorZykánová, Jana
dc.date.accessioned2019-12-17T14:54:02Z
dc.date.available2019-12-17T14:54:02Z
dc.date.issued2003
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/89833
dc.description.abstractPojem mobbing je znám a používán v zahraničí již od konce 80. let 20. století, do slovníku české odborné veřejnosti však pozvolna proniká až v druhé polovině 90. let 20. století. Proč se však psychologové a sociologové práce, personalisté a lékaři, ať u nás či v zahraničí, začali vážně zabývat tímto problémem až na sklonku 20. století, když se odborníci již mnoho desetiletí před tím zabývali zkoumáním pracovního klimatu, psychické zátěže, šikany v armádě či ve školách, zneužívání moci a dalších oblastí, které s psychickým týráním na pracovišti úzce souvisí? To je jedna z otázek, na které se ve své diplomové práci pokusím nalézt odpověď. Já osobně jsem se v pracovním i soukromém životě setkala s mnoha případy psychického týrání na pracovišti. Začala jsem se tímto tématem zabývat a zjistila jsem, že tento jev je zcela nedostatečně upraven zákonnými předpisy, že dosud vyšlo jen několik publikací v českém jazyce, z nichž většina je jen překladem zahraniční knihy, a že články vyskytující se na internetu se obvykle liší pouze názvem a jménem autora. Domnívám se, že když lidé nevědí o existenci takového fenoménu, jakým je mobbing, nemohou také zjistit, zda mu nejsou vystaveni. Své strádání v zaměstnání se pak snaží vysvětlit stresem, konkurenční atmosférou, osobními antipatiemi, nebo ho řeší alkoholem, uklidňujícími léky, výpovědí a v nezanedbatelném procentu případů také sebevraždou, zatímco jádro problému tkví v něčem jiném.cs_CZ
dc.languagečeštinacs_CZ
dc.language.isocs_CZ
dc.subjectMobbingcs_CZ
dc.subjectpsychické násilícs_CZ
dc.subjectobtěžování sexuálnícs_CZ
dc.subjectpracovní vztahycs_CZ
dc.titlePsychické násilí a sexuální obtěžování na pracovištics_CZ
dc.typeDiplomová prácecs_CZ
dc.description.departmentKatedra andragogiky a personálního řízenícs_CZ
dc.description.facultyFilozofická fakultacs_CZ
dc.identifier.aleph000735946
thesis.degree.nameMgr.cs_CZ


Files in this item

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV