Zobrazit minimální záznam

dc.contributor.advisorHartl, Pavel,
dc.contributor.authorVlčková, Mária
dc.date.accessioned2019-12-17T16:02:19Z
dc.date.available2019-12-17T16:02:19Z
dc.date.issued2000
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/89473
dc.description.abstractTématem mé diplomové práce Je pOpIS poradenských a vzdělávacích služeb pro rodiny se sluchově postiženými dětmi v naší zemi. Deskripce určitých aktivit je ovšem pouze vrcholem předkládaného textu. Ten má skrze objasnění a odkrytí multidisciplinárních problémů, které v sobě vada sluchu skrývá, obhájit nezbytnost existence kvalitních poradenských a vzdělávacích služeb pro rodiny sluchově postižených dětí a také osvětlit jaký vztah vidím ve mnou zvolené problematice ke vzdělávání dospělých. Centrálním problémem vad sluchu je více či méně omezená možnost postiženého komunikovat mluvenou řečí, omezení se týká složky receptivní i složky expresivní. Dítě s těžkou vadu sluchu se tak stává cizincem ve vlastní rodině. Udává se, že 90 % těžce sluchově postižených dětí se narodí slyšícím rodičům, nepodaří-li se odstranit v těchto rodinách dostatečně komunikační bariéry, má to značný vliv na psychický, intelektuální a emocionální vývoj těchto dětí. Jejich primární socializace a výchova v rodině může být do značné míry omezena. Běžně si rodičové postižených i zdravých potomků neuvědomují, že takovéto funkce jsou rodině vědci humanitních oborů tradičně připisovány. Jde totiž o přirozený proces. Dítě přebírá vzory chování, normy a hodnoty nejprve rodiny, později dochází ke vlivu i jiných činitelů. Jak k tomuto přizpůsobování se dochází je vysvětlováno, jak uvádí Geist (1992, s.407), v zásadě dvojím způsobem. První část vědců vysvětluje proces socializace učením. Další teorie se opírají o symbolický interakcionizmus, jenž vznik sociálního Já vysvětluje každodenními vzájemnými interakcemi, v nichž důležitou roli hraje společná komunikace.cs_CZ
dc.languagečeštinacs_CZ
dc.language.isocs_CZ
dc.subjectDěti postižené sluchověcs_CZ
dc.subjectpsychologické poradenstvícs_CZ
dc.subjectRodinacs_CZ
dc.subjectSocializacecs_CZ
dc.subjectrodinná výchovacs_CZ
dc.subjectVzdělávánícs_CZ
dc.subjectČeskocs_CZ
dc.titlePoradenské a vzdělávací služby pro rodiny sluchově postižených dětí v ČRcs_CZ
dc.typeDiplomová prácecs_CZ
dc.description.departmentKatedra andragogiky a personálního řízenícs_CZ
dc.description.facultyFilozofická fakultacs_CZ
dc.identifier.aleph000728214
thesis.degree.nameMgr.cs_CZ
dc.identifier.lisID990007282140106986


Soubory tohoto záznamu

Thumbnail

Tento záznam se objevuje v následujících sbírkách

Zobrazit minimální záznam


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV