Case study of a patient with hemorrhagic stroke in cerebellum
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/73447Identifiers
Study Information System: 165703
Collections
- Kvalifikační práce [8347]
Author
Advisor
Referee
Smejkal, Petr
Faculty / Institute
Faculty of Physical Education and Sport
Discipline
Physiotherapy
Department
Information is unavailable
Date of defense
18. 5. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportuLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Mrtvice, Hemorrhagic, Gracies, přístupy, PNF, DNS, Spasticita, chronický stav, fyzioterapie, rehabilitace, LéčbaKeywords (English)
Stroke, Hemorrhagic, Gracies, Approaches, PNF, DNS, Spasticity, Chronic State, Physiotherapy, Rehabilitation, TreatmentTéto bakalářské práce o Fyzioterapeutickou případovou studii hemoragické cévní mozkové příhody v mozečku u pacienta s hemiplegie, má za hlavní cil vám ukázat plny kineziologický posouzení, speciální terapeutické přístupy a terapeutické účinky během léčby při devíti sezení. Dalším cílem tato práce je vysvětlit klinický obraz pacienta z úhlů fyziologického a biomechanického pohledu. Během mé klinické praxi jsme použili hlavní přístupy pro posouzení Kineziologicky stav pacienta podle přístupů vyučené na naší univerzitě. A byly také použití metody Kendall a Jandy při manuální otestování svalu. Vzhledem k instrukci a protokolů z nemocnice ÚVN v Praze hlavní terapeuticky koncept byl podle Grasies konceptu pro pacienty po mrtvici. Nakonec jsme použili kineziologický posouzení k porovnání stav pacienta před a po terapii se zaměřením na účinku Grasies koncept. V důsledku naší činnosti se zjistilo, že Gracies metoda ukazuje velký účinek v prevenci spasticky na dolní končetiny, a také významné zlepšení stability a vertikální schopnosti, které ovlivňují zlepšení v činnosti každodenního života. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
Physiotherapeutic case study of hemorrhagic stroke in the cerebellum with hemiplegia patient as bachelor thesis is provided for you to show the full kiensiological assessment, special therapy approaches and therapy effect during 9 sessions. The farther goal of this thesis is to explain the clinical picture, physiological, biomechanics points of view. During my clinical practice, we used the main structure for the Kinesiological assessment according to the Prague School approaches. Manual muscle testing according to Kendall and Janda were used also. Due to the instructions and the protocols from the UVN hospital in Prague the main therapy concept was following " Grasies Concept" for stroke patients. Finally, we applied final kinesiological assessment to compare the patient situation before and after the therapy with focusing on the "Grasies Concept" effect. As a result of our work we found that the "Gracies concept" shows a great result in spastic pattern prevention more on the lower extremity. However, significant improvement in patient stability and verticalization ability which influence the improvement in ADL scale results. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)