Importance of Being Sage: Religious and Philosophical Aspects in J.D. Salinger's Glass Stories
Důležitost býti moudrým: náboženské a filosofické aspekty v příbězích Glassových od J.D. Salingera
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/70142Identifiers
Study Information System: 145500
Collections
- Kvalifikační práce [17368]
Author
Advisor
Referee
Topolovská, Tereza
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
English Language Oriented at Education - Russian Language Oriented at Education
Department
Information is unavailable
Date of defense
22. 1. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
J.D. Salinger, 50. léta v americké literatuře, filozofie, náboženství, Zen Buddhism, Advaita Vedanta, Seymour GlassKeywords (English)
J.D. Salinger, 1950s in American literature, philosophy, religion, Zen Buddhism, Advaita Vedanta, Seymour GlassTato bakalářská práce se zabývá nábožensko-filozofickou problematikou s přihlédnutím k autobiografickým prvkům s ní spojených v povídkách amerického spisovatele J.D. Salingera zabývajících se rodinou Glassových. Na základě této problematiky se práce pokouší objasnit smrt Seymoura Glasse. Práce se dělí na teoretickou a praktickou část. V první části se seznamujeme s osobností J.D. Salingera, Zen Buddhismem, Advaita Vedantou a ve zkratce i s rodinou Glassových, jejíž členové se objevují v celkem osmi Salingerových povídkách. Jmenovitě jde o Den jako stvořený pro banánové rybičky (1948), Chudáček vrtáček z Connecticutu (1948), U dingy (1949), Franny (1955), Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte! (1955), Zooey (1957), Seymour: Úvod (1959) a Hapworth 16, 1924 (1965). Druhá část se pak zaměřuje zejména na Seymoura, Buddyho, Zooeyho a Franny, o kterých je toho známo nejvíce. V postavách se odráží Salingerova kritika americké společnosti 50. let 20. století prostřednictvím náboženských a filozofických prvků, které prostupují všechny povídky a nemálo ovlivňují jednotlivé postavy.
This bachelor thesis discusses the religious and philosophical questions with respect to the autobiographical elements contained in J.D. Salinger's Glass stories. An attempt to elucidate the death of Seymour Glass has been made on the basis of those questions. The thesis is divided into two parts, theoretical and practical. In the first part the persona of J.D Salinger, Zen Buddhism and Advaita Vedanta are presented along with the Glass family, whose members are shortly introduced. They appear overall in eight stories, namely "A Perfect Day for Bananafish" (1948), "Uncle Wiggily in Connecticut" (1948), "Down at the Dinghy" (1949), "Franny" (1955), "Raise High the Roof Beam, Carpenters" (1955), "Zooey" (1957), "Seymour: An Introduction" (1959) and "Hapworth 16, 1924" (1965). The second part focuses in particular on Seymour, Buddy, Zooey and Franny, about whom the most information is given. Salinger's criticism of the 1950s American society is reflected upon the characters via religious and philosophical elements, which penetrate all of the stories, and have not a little impact on each character.