Význam rozvíjení emoční inteligence na 1. stupni základních škol
Significance of developing emotional intelligence in primary schools
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/68387Identifiers
Study Information System: 145972
Collections
- Kvalifikační práce [17867]
Author
Advisor
Referee
Kargerová, Jana
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Teacher Training for Primary Schools
Department
Information is unavailable
Date of defense
20. 5. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
emoční inteligence (EI), emoce, inteligence, rozvíjení EI, emoční kompetence, sebeuvědomění, sebeovládání, empatie, motivace, výukové strategieKeywords (English)
emotional intelligence, emotions, intelligence, developing EI, emotinal competence, self-awareness,self-regulation, empathy, motivation, teaching strategiesDiplomová práce se věnuje problematice rozvíjení emoční inteligence na 1. stupni základní školy a klade si za cíl popsat strategie, metody a formy práce, které jsou efektivní ve výchově k emoční inteligenci žáků. V teoretické části vymezuje pojmy, které souvisí s tématem práce, jako je emoční inteligence a její klíčové složky. Dále se zabývá výchovou k rozvoji emoční inteligence, která je nepřímo obsažena v kurikulu pro 1. stupeň základních škol. Cílem empirické části je pomocí kvalitativní metody, a to hloubkových rozhovorů, zodpovědět otázky jak přemýšlí učitelé nad pojmem emoční inteligence, jaké strategie a metody volí k rozvoji emoční inteligence a s jakými problémy se u toho potýkají. Empirická část také poskytne pohled do cizojazyčného materiálu určeného k rozvoji emoční inteligence. Klíčová slova Emoční inteligence, sebevědomí, sebeovládání, empatie, motivace, prosociální chování.
This master thesis aims to describe the strategies, methods and forms of work which are effective to promote emotional intelligence in the primary classroom. The theoretical part defines terms related to the topic such as emotional intelligence and its key components. It also deals with the curricular education to emotional intelligence. The aim of the empirical part is based on qualitative method, in-depth interviews and it deals with the questions how teachers think about the concept of emotional intelligence, which methods do they use for developing it and with which problems are they faced with. The empirical part will also provide an insight into the foreign language material which focuses on development of emotional intelligence. Key words: Emotional intelligence, self-awareness, self-control, empathy, personal motivation, relationship skills.